Rok szkolny 2013/2014 został ogłoszony przez Ministra Edukacji Narodowej "Rokiem Szkoły w Ruchu", a jednym z priorytetowych zadań MEN w zakresie dbałości o bezpieczeństwo i zdrowie uczniów stał się rozwój i upowszechnianie aktywności fizycznej wśród dzieci i młodzieży szkolnej.

 

Nasza szkoła, jako jedna z kilku tysięcy innych, również przystąpiła do Ogólnopolskiej Akcji Ministra Edukacji Narodowej "Ćwiczyć każdy może" organizowanej w ramach "Roku Szkoły w Ruchu". Minister Edukacji Narodowej przyzna tytuł "Szkoła w Ruchu" szkołom albo "Przedszkole w Ruchu" przedszkolom, które podejmą działania na rzecz aktywności fizycznej w trzech, spośród zamieszczonych w regulaminie, obszarach.

 

 

 

 

 

Podejmowane działania mają na celu:

 

- uświadomienie uczniom, że ruch to nie tylko obowiązkowe zajęcia WF, lecz każda aktywność fizyczna, podejmowana w ciągu dnia,

 

- konieczność zaplanowania w ciągu dnia czasu na naukę i czasu na aktywny wypoczynek, w celu zachowania zdrowego i higienicznego trybu życia,

 

- związek między aktywnością fizyczną i zdrowym odżywianiem, a zdrowiem, dobrą kondycją i dobrym samopoczuciem,

 

- uświadomienie uczniom, że aktywny tryb życia jest drogą do osiągania życiowych sukcesów, pozwala zwiększyć wiarę w siebie i we własne możliwości,

 

- podkreślenie roli nauczycieli wychowania fizycznego jako ważnych animatorów życia szkolnego oraz ich roli w procesie edukacji zdrowotnej.

 

 

koordynatorki projektu - mgr Henryka Sukienik

 mgr Agnieszka Drumowicz

 

 

 

REALIZACJA PROJEKTU

 

 

OBSZAR 7 - zajęcia niezorganizowane

 

Dzień dla Zdrowia

 

10 grudnia w naszej szkole odbył się "Dzień dla Zdrowia". Uczniowie z pierwszych i czwartych klas Zespołu Szkół Ogólnokształcąco -Technicznych w Lublińcu postanowili uaktywnić bierną część społeczności szkolnej propagując zdrowy i aktywny styl życia. Zaprezentowali kolegom możliwości uprawiania sportu w naszym mieście oraz promowali sekcje i kluby sportowe działające na naszym terenie . Dzięki prezentacjom multimedialnym , przygotowanym przez dziewczyny z klasy pierwszej uczniowie mogli pogłębić swoją wiedzę na temat zdrowego trybu życia oraz wpływu aktywności sportowej na nasz organizm. Podczas trwania prezentacji nie zabrakło oczywiście aktywności fizycznej. Zebrani uczniowie wraz z nauczycielami przy odpowiednio dobranej muzyce, musieli wykonać serię ćwiczeń , które miały odpowiednio zrelaksować oraz odstresować uczniów podczas zajęć lekcyjnych. Spotkały się one oczywiście z ogromnym entuzjazmem uczestników akcji. Dodatkową atrakcją w tym dniu, byli Panowie z klasy maturalnej w fartuszkach, przygotowujący własnoręcznie sok ze świeżych owoców. W przeciwieństwie do sklepowych - przereklamowanych produktów, sok jabłkowo - marchewkowym ze świeżych owoców smakował wyjątkowo i cieszył się ogromnym zainteresowaniem. Każdy uczestnik akcji, w ramach promocji zdrowego odżywiania otrzymał świeży owoc : jabłko bądź marchew. Specjalnie na tę okoliczność, uczniowie przygotowali plakaty, ulotki oraz rekwizyty promujące zdrowy i aktywny styl życia, stanowiły one dekorację sali gimnastycznej w której przebiegały obchody "Dnia dla Zdrowia".

 Zdecydowanie, było to wydarzenie, które będziemy kontynuować w kolejnych latach.

Dzień ten został przygotowany i zorganizowany przez nauczycieli wychowania fizycznego ZSOT oraz uczniów klas pierwszych i maturalnych.

 

 

 

 

OBSZAR 7 - zajęcia niezorganizowane

"Kazikowy" Halowy Turniej Mikołajkowy

Dzięki uprzejmości Dyrekcji Szkoły Podstawowej nr 3 w Lublińcu , mogliśmy skorzystać z nowoczesnej hali sportowej, w której po raz pierwszy rozegrany został "Kazikowy" Halowy Turniej Mikołajkowy. Współorganizatorami turnieju byli tegoroczni maturzyści : Sebastian Hindera, Sebastian Pisula i Krzysztof Radzioch. W ramach turnieju rozegrano 22 spotkania systemem brazylijskim. Do rozgrywek zgłosiło się 12 drużyn Zespołu Szkół Ogólnokształcąco - Technicznych . Najlepsza okazała się drużyna 3TB/LB, która w zaciętym pojedynku finałowym pokonała 4:3 drużynę "Super Śmigła" Najlepszym strzelcem turnieju został Przemek Ledwoń z 4TM zdobywając 8 bramek a najładniejszą bramką turnieju uznano trafienie Piotra Krawczyka z 4TI .W turnieju zagrał również dostojny solenizant dnia- Święty Mikołaj, który nawet był blisko i awansu do półfinału ze swoją drużyną. Atmosfera podczas turnieju była wyśmienita, świąteczny nastrój udzielił się wszystkim uczestnikom zawodów.

Celem turnieju oprócz dobrej zabawy było rozwijanie pasji piłkarskich wśród uczniów ZSOT. Podczas rozgrywek wyłoniono wielu utalentowanych piłkarzy, którzy zostali wytypowani do reprezentowania szkoły w rywalizacjach pozaszkolnych.

Należy wspomnieć, iż podczas turnieju liczne grupy kibiców wspierały w odpowiedni sposób swoich faworytów. W ZSOT kładziemy bowiem szczególny nacisk na kulturalne i bezpieczne kibicowanie. Dzięki takim wydarzeniom, uczniowie rozwijają również pasję kibicowania.

Organizatorem turnieju był nauczyciel wychowania fizycznego , trener piłki nożnej.

 

 

OBSZAR 7 – zajęcia niezorganizowane

Maraton Zumby

30 marca br. w wypełnionej po brzegi hali sportowej Szkoły Podstawowej nr 3 w Lublińcu odbył się charytatywny maraton Zumby. Celem akcji oprócz zbiórki funduszy na leczenie chorego dziecka była popularyzacja aktywności sportowej, obecnie najmodniejszej na polskim rynku odmiany fitnessu- Zumby. Oczywiście nie mogło zabraknąć na takiej imprezie reprezentantów Zespołu Szkół Ogólnokształcąco -Technicznych . Aż, 25 uczennic postanowiło zmierzyć się z wyzwaniem jakim, z pewnością był trzygodzinny maraton fitnessu. Zumba to wymagająca forma aktywności ruchowej , to taniec zainspirowany połączeniem elementów tańców latynoamerykańskich oraz elementów fitness. Nasza reprezentacja z całą pewnością należała do najbardziej wytrwałych , mimo zalewającego twarz potu nie odpuszczały dziewczyny nawet na chwilę. Uzdolnione tanecznie uczennice mogły realizować się w swojej pasji a te oczekujące dużej dawki aktywności sportowej z pewnością otrzymały jej sporo. Niedzielne popołudnie 30 marca zapisało się dla „Kazikowej” grupy pod hasłem „Zumbowanie – pomaganie”. Czas tanecznych ćwiczeń upłynął bardzo szybko, pozostawił jednak w pamięci wiele pozytywnych wrażeń oraz zainspirował grupę do uprawiania nowej aktywności fizycznej.

Do niedzielnego zumbowania zachęciła i zmotywowała uczennice nauczycielka wychowania fizycznego aktywnie uczestnicząca w maratonie.


OBSZAR 7 – zajęcia niezorganizowane

 

Bieg Niepodległości

Pobiegliśmy w Bieg Niepodległości

11 listopada 2013 roku ulicami miasta odbył się Bieg Niepodległości pod hasłem: "Czas bohaterów uczcij na sportowo po raz pierwszy w Lublińcu tworząc biało-czerwoną flagę". Start miał miejsce o godz. 9.30 na Cmentarzu Wojskowym, z metą na Rynku Miejskim. Dystans zawodów to 1,5 km.

Nie mogło w nim zabraknąć reprezentantów Zespołu Szkół Ogólnokształcąco - Technicznych, którzy już długo przed startem zameldowali się biurze zawodów po biało-czerwone patriotyczne koszulki. W biegu wśród ponad tysiąca uczestników udział wzięło ponad 100 naszych uczniów oraz wszyscy nauczyciele wychowania fizycznego . W celu zachęcenia uczniów do rozwijania pasji biegania, nauczyciele postanowili aktywnie uczestniczyć wraz z uczniami w w/w biegu. Podczas biegu wspierali słabszych i dopingowali walczących o czołowe miejsca. W biegu bardziej niż wynik liczył sam udział i patriotyczne świętowanie naszego najważniejszego państwowego święta. Zaznaczyć trzeba, iż wśród kobiet zwyciężyła nauczycielka wf-u ZSOT Pani Karolina Pilarska, a wśród uczniów najwyżej z naszej szkoły na 22 miejscu uplasował się Patryk Bielewicz z 4TI. Na mecie czekała na wszystkich biegaczy z gratulacjami i ciepłym uśmiechem dumna ze swych podopiecznych Pani Dyrektor Joanna Walczak, która odebrała z rąk Pana Starosty pamiątkową tabliczkę dla najaktywniejszej ekipy wśród szkół średnich! Uczestnictwo w takich wydarzeniach sportowych pozwala uczniom rozwijać pasje i odkryć w sobie talent sportowy. Dzięki odpowiedniej promocji oraz motywacji coraz większa liczba uczniów naszej szkoły bieganie traktuje jako dobry sposób na uprawianie aktywności sportowej.

 

 

OBSZAR 5 - pozalekcyjne zajęcia sportowe

 

Roztańczone Mikołajki

 

 Dzień 6 grudnia w naszej szkole odbywał się pod hasłem Roztańczone Mikołajki. W sali gimnastycznej, na przerwach ,uczniowie naszej szkoły mogli uczestniczyć w nietypowych zajęciach. Jedynym warunkiem uczestnictwa w zabawie, poza dobrym humorem  było posiadanie świątecznego nakrycia głowy. Przy specjalnie przygotowanej na tę okazję muzyce, licznie zgromadzona grupa młodzieży mogła odtańczyć wspólny taniec. Wyjątkowość tej zabawy polegała na tym, iż podczas zabawy tancerze dokonują zmiany partnera. W ten sposób uczniowie uczestniczący w zabawie mają możliwość poznania wielu osób . Podczas tańca uczniowie integrują się bez względu na rocznik czy płeć . Aby młodzież mogła cieszyć się ze wspólnej zabawy, na lekcjach wychowania fizycznego już od października opanowywano kroki oraz układ choreograficzny w/w tańca . Taki sposób spędzania przerw międzylekcyjnych bardzo spodobał się uczniom, którzy zawnioskowali aby taka forma stała się tradycją szkoły.

Inicjatorami oraz organizatorami wydarzenia byli nauczyciele wychowania fizycznego.

 

 OBSZAR 5 - pozalekcyjne zajęcia sportowe

Polonez na Rynku Miejskim

 

Z inicjatywy nauczycieli wychowania fizycznego Zespołu Szkół Ogólnokształcąco - Technicznych w Lublińcu oraz Samorządu Uczniowskiego od 2 lat maturzyści oraz kadra nauczycielska uczestniczą w spektakularnej akcji pod hasłem - zatańcz z nami poloneza na Rynku Miejskim . Jak co roku i tym razem uczniowie nie zawiedli. 22 lutego br. tłumy młodzieży pojawiły się na lublinieckim rynku. Nasza inicjatywa spotkała się z dużym zainteresowaniem lokalnej społeczności, która licznie dołączyła do wspólnej zabawy. Punktualnie o godzinie 14.00 w charakterystycznym takcie, krokiem poloneza ogromny korowód ponad 70 par poprowadził Burmistrz Miasta Lublińca Edward Maniura w towarzystwie uczennicy z klasy maturalnej ZSOT. Podczas trwającego prawie godzinę tańca, wykonane zostały wszystkie podstawowe figury taneczne oraz wiele nowoczesnych, wymyślonych na potrzeby tego wydarzenia .W naszej akcji wzięła także udział liczna grupa gości zagranicznych przebywających aktualnie w naszej szkole w ramach mobilności Comenius, nauczyciele i mieszkańcy miasta.

Polonez na Rynku Miejskim wpisał się już w tradycję naszej szkoły.

 

 

OBSZAR 5 – pozalekcyjne zajęcia sportowe

Bieg Mikołajkowy


W niedzielę, 8 grudnia 2013 roku, 22 uczniów Zespołu Szkół Ogólnokształcąco- Technicznych wzięło udział w VI Biegu Mikołajkowym pod patronatem Starosty Lublinieckiego Joachima Smyły, organizowanego przez Wojskowy Klub Biegacza Meta Lubliniec. Bieg przełajowy na dystansie 3 kilometrów przebiegał w terenach leśnych powiatu lublinieckiego. Uczniowie ZSOT bardzo dobrze się spisali. Chłopcy zajęli 3 pierwsze miejsca w kategorii szkół ponadgimnazjalnych: 1 miejsce – Krzysztof Skiba 2TB, 2 miejsce – Dawid Franczok 4TB, 3 miejsce – Mateusz Krawczyk – 1TB. Natomiast wśród dziewcząt na 3 miejscu podium stanęła Aleksandra Zuzel z 2 klasy liceum. Zwycięzcy otrzymali z rąk Starosty statuetki oraz nagrody. Każdy uczestnik otrzymał medal oraz upominki i słodycze od Mikołaja. Wszyscy mogli sobie upiec kiełbaskę, poczęstować się pyszną wojskową grochówką, popcornem czy też watą cukrową. Uczniowie zostali zachęceni oraz zmotywowani do udziału w biegu przez nauczycieli wychowania fizycznego, którzy także aktywnie wzięli udział w biegu. Akcja promująca bieg trwała w szkole już od listopada. Jest to kolejna akcja aktywizująca młodzież do aktywności pozalekcyjnej zakończona sukcesem.
 

 

 

OBSZAR 5 – pozalekcyjne zajęcia sportowe
 

Mistrzostwa Szkoły w Piłce Siatkowej Dziewcząt

Od połowy października do listopada, aż 11 reprezentacji klas rywalizowało w turnieju siatkarskim o Mistrzostwo Szkoły. Po emocjonujących eliminacjach do ścisłego finału zakwalifikowały się 4 najlepsze drużyny. I tak w meczu o 3 miejsce spotkały się maturzystki z klas 3 LOA i 3 LOB. Zwycięsko z tej konfrontacji wyszła drużyna 3 LOB zajmując tym samym 3 miejsce w turnieju. W meczu o 1 miejsce na parkiecie spotkały się pierwszoklasistki z 1LO oraz bardziej doświadczone siatkarsko dziewczyny z 2 LO. Po bardzo zaciętej i wyrównanej grze zwycięstwo wywalczyła reprezentacja licealistek z drugiej klasy.
 

Klasyfikacja finałowa:
1 miejsce - 2LO
2 miejsce -1 LO
3 miejsce - 3 LOB
4 miejsce - 3LOA
 

Wielki finał rozgrywek odbył się na zajęciach pozalekcyjnych w nowej - przestrzennej hali sportowej Szkoły Podstawowej nr 3 w Lublińcu. Coroczne Mistrzostwa Szkoły w Piłce Siatkowej organizują nauczyciele wychowania fizycznego.


  

OBSZAR 1 - wychowanie fizyczne - zajęcia edukacyjne

 

Scenariusz lekcji wychowania fizycznego

 

Temat lekcji: Obwód stacyjny na siłowni w Parku miejskim. 

 

Cele główne:

Umiejętności:

Cele wychowawcze:

 

Miejsce ćwiczeń: teren naturalny-park miejski

Liczba ćwiczących: 16

Czas: 90 minut

Klasa: II technikum hotelarskiego-dziewczęta

Sprzęt i przybory: siłownia w parku, hantle 3kg

 

 

Tok lekcji

Opis ćwiczenia

Uwagi

 organizacyjno -

porządkowe

CZEŚĆ I WSTĘPNA

Czynności

organizacyjno- porządkowe

 

-Zbiórka, powitanie, sprawdzenie

obecności.

-Podanie zadań lekcji.

-Pobranie sprzętu.

-Zwrócenie uwagi na bezpieczeństwo -podczas marszu oraz ćwiczeń z kijami

Uczniowie ustawieni w dwuszeregu.

Rozgrzewka

 

 

Ćw. kształtujące

Na miejscu w Parku Miejskim

 

 

 

 

 

 

 

Marszobieg terenowy na dystansie ok. 2 km.

 

 

 -Krążenia głowy, RR i T, bioder

- Skłony tułowia w przód, w tył, w bok

- Skręty tułowia

-Opady tułowia w przód, do boku

- Przysiady

- Przeskoki w bok

- Skręty bioder-

- Podskoki obunóż

-Ćwiczenia rozciągające NN

 

 

 

 

 

W kierunku

Parku Miejskiego

II CZEŚĆ

GŁÓWNA

 

Ćwiczenia w

 obwodzie

stacyjnym

 

Nauka pomiaru tętna.

 

 

-Stepper

-Rowerek 1

-Brzuszki na ławce

-Wiosło

-Rowerek 2

-Podciąganie na drążku

-Twister

-Wahadło

-Biegacz

-Orbitrek

-Drabinka-podciaganie kolan

-Wznosy RR bokiem z obciążeniem

-Skręty tułowia z odpychaniem od kolumny

-Przysiady z obciążeniem

-Pompki

-Skłony tułowia w tył na ławce

 

 

 

Pomiar tętna

spoczynkowego

 

Nauczyciel sprawdza

stan techniczny miejsca ćwiczeń

Ćwiczymy 30 s. na każdej stacji z przerwa 10 s.

Obwód powtarzamy 3 razy z przerwą 2 min.

 

 

 

 

Pomiar tętna po wysiłku

CZĘŚĆ III KOŃCOWA

Ćwiczenia rozluźniające

-luźne wymachy RR i NN

-regulowanie oddechu z unoszeniem RR

Zbiórka, omówienie lekcji

 

Powrót marszem do szkoły

 

 

 

OBSZAR 1 - wychowanie fizyczne - zajęcia edukacyjne

 

Scenariusz lekcji wychowania fizycznego

 

Temat lekcji: Marsz w terenie naturalnym- doskonalenie techniki Nordic Walking.

 

Cele główne:

Umiejętności:

Cele wychowawcze:

 

Miejsce ćwiczeń: boisko szkolne-teren naturalny-park miejski

Liczba ćwiczących: 24

Czas: 90 minut

Klasa: II technikum hotelarskiego-dziewczęta

Sprzęt i przybory: kijki do Nordic Walking

 

 

Tok lekcji

Opis ćwiczenia

Uwagi

 organizacyjno -

porządkowe

CZEŚĆ I WSTĘPNA

Czynności organizacyjno- porządkowe

 

 

-Zbiórka, powitanie, sprawdzenie

obecności

-Podanie zadań lekcji

-Pobranie sprzętu.

-Zwrócenie uwagi na bezpieczeństwo - podczas marszu oraz ćwiczeń z kijami

Uczniowie ustawieni w szeregu. Kije dostosowane do wysokości uczniów.

 

5min.

 

 

Rozgrzewka

 

 

15 min

 

 

 

 

 

 

 

 

Zabawa ożywiająca -ranny berek

 

Ćwiczenia kształtujące z kijkami

( kijki trzymane w wyprostowanych RR)

- skip a i c

- przeplatanka , krok odstawno - dostawny

- krążenia głową , tułowia , bioder

- Skłony tułowia w przód, skrętoskłony, skłony boczne

-kijki za plecami- skręty tułowia

- Przysiady- kijki w wyprostowanych w przód RR

- Przeskoki obunóż w prawo i lewo ,

- podskoki ze skrętem T

Ćwiczenia rozciągające

Wypad NP- LN wyprostowana z dociśniętą piętą - RR wyciągnięte w przód i podpór kijkami

Podpór kijkami RP i rozciąganie mm. NL czworogłowego oraz dwugłowego

Podpór kijkami w przysiadzie - wyprost NP w przód , stopa na siebie - rozciągnięcie mm brzuchatego łydki

- Skłony tułowia w przód o NN prostych ( połóż kijki na ziemi i podnieś w górę )

 

 

Boisko szkolne

15 min

ustawione w dwa rzędy

 

 

ustawione w kole

 

 

 

 

 

 

zmiana ręki trzymającej kijki

zmiana nogi

II CZEŚĆ

GŁÓWNA

 

Marsz krokiem podstawowym z kijkami

Marsz krokiem podstawowym

na odcinku 3 km

 

 

Konkurs rzutów do celu z wykorzystaniem kijków oraz szyszek/kamyków

 

- 3* rzuty szyszką do celu na każdym kolejnym poziomie

 

 

 

 

 

 

Marsz krokiem podstawowym

na odcinku 3 km

Marsz dwójkami

20min

Nauczyciel sprawdza prawidłowa technikę, poprawia błędy

 

Park miejski

15min.

4 kwadraty ułożone z kijków na ziemi

( kto rzuci celnie w pierwszy kwadrat rzuca dalej- wygrywa ten kto trafi najwięcej razy w najdalszy kwadrat )

 

Droga powrotna

25min.

 jeśli ktoś opada z sił- grupa zwalnia

CZĘŚĆ III KOŃCOWA

Ćwiczenia uspokajające/ oddechowe

oraz rozciągające- jak w części pierwszej

 

Zakończenie zajęć- odłożenie sprzętu do magazyny

 

Omówienie realizacji zadań lekcji

- pożegnanie

Ćwiczenia na boisku szkolnym

10min.

 

Pochwała uczennic za aktywność terenową i polecenie tej aktywności jako alternatywy biegania