Bardzo dobry

DANE POCHODZĄ Z GIOŚ

PM10: 7μg/m3
SO2: 4μg/m3
C6H6: 1μg/m3

2024.07.05 23:00:00













XI EDYCJA KONKURSU „MATEMATYKA W BIZNESIE”
 

        W dniu 4 stycznia 2013r. o godz. 12.35 w sali 30 odbędzie się szkolny etap konkursu

 

„MATEMATYKA W BIZNESIE”


na który serdecznie zapraszamy.


Organizatorami są:

Zespół Szkół Ogólnokształcąco – Technicznych w Lublińcu

       oraz I Liceum Ogólnokształcące im. Karola Miarki w Mikołowie

               

    Głównym celem naszego konkursu jest wzbudzanie pasji uczniów do matematyki, a nauczycieli do pracy z młodymi pasjonatami. W odróżnieniu od olimpiad nasz konkurs ma za zadanie podniesienie umiejętności zastosowania matematyki w życiu codziennym poprzez przybliżenie specyfiki pracy w  biznesie.

Konkurs został objęty honorowym patronatem  Marszałka Województwa Śląskiego, Śląskiego Kuratora Oświaty, Wojewody Śląskiego, Starosty Lublinieckiego mgr inż. Joachima Smyły, Starosty Mikołowskiego mgr Henryka Jaroszka. Patronat naukowy nad konkursem objęła Politechnika Śląska w Gliwicach oraz Wyższa Szkoła Bankowa w Poznaniu, Wydział Zamiejscowy w Chorzowie.


Więcej informacji o konkursie można znaleźć na stronie: matbiz.zsot.lubliniec.pl



Comeniusowe podsumowania
14.05.2012 (14:33:19)
 W dniach 5-12 maja grupa uczniów i nauczycieli z naszej szkoły pod opieką p. Moniki Ziai i Małgorzaty Klimczyk uczestniczyła w mobilności w Turcji  w ramach projektu Comenius Projekty Partnerskie Szkół „The Magic of Reading, the Power of Discovering Ourselves”. W Istambule przedstawiliśmy przygotowane specjalnie na wyjazd prezentacje, czytaliśmy fragmenty literatury, promowaliśmy naszą kulturę tańcem, strojami i potrawami.




Poniżej zamieszczamy ostatnią i najdłuższą część comeniusowej baśni.

3. Baśń o Alladynach,12 pracach i magicznej lampie


3. Baśń o Alladynach,12 pracach i magicznej lampie

Kto ciekaw tego, jakie zadania Alladyni wykonali, aby lampę magiczną odnaleźć, winien uważnie przeczytać, co tu napisano.

Gdy pamiętnej nocy usłyszeli historię o magicznej lampie, każdy z Alladynów zapragnął ją znaleźć. Choć wiedział dobrze, gdzie jest lampa, Sułtan był nieubłagany. Rzekł, że każdy musi wykonać 12 prac, nim da im wskazówkę.

Zadanie 1
Sułtan kochał poezję.

Długo więc, bardzo długo czytali, rozważali i dyskutowali o wielkiej pasji sułtana- księgach. Odgadnąć musieli, kto jest autorem tych słów i o kim mowa w wierszu:

„Gra”

Podziel ludzkość
Na dwie kategorie
Mężczyzn i kobiety.
Odrzuć mężczyzn.
Zachowaj kobiety.
Potem podziel kobiety
Na dwie grupy
Stare i młode.
Odrzuć stare.
Następnie umieść te, które pozostały
w dwóch grupach
Piękne i nieurodziwe.
Zachowaj wszystkie te, które nie są brzydkie.
Potem wybierz z pięknych
Jedną piękność
I to, co zobaczysz
To nic innego jak……………, którą masz od lat!

(Odp. Zahrad; żona)

Zadanie 2
Sułtan kochał poezję i … prozę.

Gdy już rozwiązali zagadkę, wieszcza słynnego w tych stronach, sułtan kazał im przeczytać powieść tureckiego noblisty z 2006r. - Orhana Pamuka pt. „Muzeum niewinności”. Z uwagi na mnóstwo czasu spędzonego wśród ksiąg w bibliotece kazikowego grodu, zadanie to było dla nich nader łatwe. W nagrodę zaszczyciła ich wizytą sama małżonka pana Pamuka.

Zadanie 3
Sułtan kochał poezję, prozę i … pisanie opowiadań.

Zainspirowani słowami pani Pamuk, mieli napisać fragment opowiadania, co uczynili z ogromnym wysiłkiem i dość dobrym skutkiem.

Zadanie 4
Sułtan kochał poezję, prozę, pisanie opowiadań, i … piękne stroje.

W ogrodach sułtańskich każdy, kto korzystał z gościnności Sułtana musiał zakładać swój narodowy strój. Alladyni przyodziani w krakowskie, śląskie i łowickie stroje wzbudzali ciekawość i wzdychania płci przeciwnej.

Zadanie 5
Sułtan kochał poezję, prozę, pisanie opowiadań, piękne stroje i … jedzenie.

Wieczorem, gdy półksiężyc zjawiał się na niebie, wszyscy goście sułtana gotowali swoje tradycyjne dania, przygotowywali smakołyki przywiezione ze swoich zakątków świata. Alladyni częstowali bigosem, żurkiem, czerwonym barszczykiem, kiełbaskami, kabanosami, oscypkami...i cukierkami. W zamian kosztowali greckie zapiekanki, tureckie mięsa, wołoskie makarony, węgierkie salami paprykowe, rumuńska mamałygę i hiszpańskie oliwki.

Zadanie 6
Sułtan kochał poezję, prozę, pisanie opowiadań, piękne stroje, jedzenie i … taniec.

Na szczęście każdy Alladyn potrafi zatańczyć krakowiaka, kujawiaka, polkę, czy poloneza. Taniec to dla nich czysta przyjemność, dlatego ten entuzjazm zaraził wszystkich przebywających w pałacu. Aalladyni bisowali 2 razy, pozowali do zdjęć i zawiązano na ich cześć stowarzyszenie „Fanclub”

Zadanie 7
Sułtan kochał poezję, prozę, pisanie opowiadań, piękne stroje, jedzenie, taniec i … śpiew.

Tak,tak- śpiew. Głos Sułtana huczał w ciasnych uliczkach Istambułu, a piosenki jego gości wypełniały wszystkie zaułki. Alladyni choć głosy nie tak wprawne w muzyce mieli jak inni, również wykonali to zadanie i otrzymali gromkie brawa.

Zadanie 8
Sułtal kochał to wszysko i … swój kraj.

Zanim Alladyni opuścili pałac zadali egzamin ze znajomości Turcji:

   1. Turcja po turecku to: A Türkiye B Turkey
   2. Türkiye Cumhuriyeti- ustrój polityczny: A królestwo B republika
   3. Położenie: A Azja Mniejsza B Europa
   4. Stolica: A Istambuł B Ankara
   5. Część europejska – Tracja – stanowi 3% powierzchni A prawda B fałsz
   6. Wody otaczające Turcję: A Marmara B cieśnina Bosfor C cieśnina Dardanele D Morze Czerwone E Morze Czarne F Egejskie G Morze Marmara H Śródziemne I Morze Martwe
(Odp. 1a, 2b, 3ab, 4b, 5a, 6wszystkie oprócz d )

Zadanie 9
Sułtan kochał swój kraj i swoje miasto, wiedział, że w pajęczynie ulic i rzece ludzi trudno będzie Alladynom dotrzeć do Grand Baazar, a takie postawił przed nimi zadanie.
Jednak świetnie przygotowani, z mapą miasta w ręku wyruszyli oni z samego rana, zarzucając na plecy swoje tobołki i machając sułtanowi i jego gościom na pożegnanie.
Jedwabne szale, miękkie, ręcznie tkane dywany, wyszywane poduszki i aromatyczne przyprawy nęciły oczy. Po jakimś czasie znaleźli wreszcie kupca, który handlował lampkami oliwnymi…

Zadanie 10
Lampki były cudowne, ale żadna nie była magiczna. Zrezygnowani postanowili wrócić do sułtana, po drodze zobaczyli człowieka z pomarszczoną twarzą siedzącego przy wejściu do bazaru. W rękach trzymał małą srebrna lampkę, a za każdym potarciem ręki wydobywał się z niej niebieski dym. Alladyni nie mieli wątpliwości. Kupili lampę.

Zadanie 11 i 12

Alladyni zadowoleni wrócili do pałacu sułtana, który powiedział im, że zadaniem 11 i 12 będzie powrót do ich kraju i opowiedzenie swojej historii. Pożegnali więc czule sułtana, jego przyjaciół, dzieci i pozostałych gości. Teraz czekają na ich odwiedziny w lutym.

<< POWRÓT


[ lista | archiwum | szukaj ]