Dobry

DANE POCHODZĄ Z GIOŚ

PM10: 40μg/m3
SO2: 9μg/m3
C6H6: 2μg/m3

2024.11.08 10:00:00













XI EDYCJA KONKURSU „MATEMATYKA W BIZNESIE”
 

        W dniu 4 stycznia 2013r. o godz. 12.35 w sali 30 odbędzie się szkolny etap konkursu

 

„MATEMATYKA W BIZNESIE”


na który serdecznie zapraszamy.


Organizatorami są:

Zespół Szkół Ogólnokształcąco – Technicznych w Lublińcu

       oraz I Liceum Ogólnokształcące im. Karola Miarki w Mikołowie

               

    Głównym celem naszego konkursu jest wzbudzanie pasji uczniów do matematyki, a nauczycieli do pracy z młodymi pasjonatami. W odróżnieniu od olimpiad nasz konkurs ma za zadanie podniesienie umiejętności zastosowania matematyki w życiu codziennym poprzez przybliżenie specyfiki pracy w  biznesie.

Konkurs został objęty honorowym patronatem  Marszałka Województwa Śląskiego, Śląskiego Kuratora Oświaty, Wojewody Śląskiego, Starosty Lublinieckiego mgr inż. Joachima Smyły, Starosty Mikołowskiego mgr Henryka Jaroszka. Patronat naukowy nad konkursem objęła Politechnika Śląska w Gliwicach oraz Wyższa Szkoła Bankowa w Poznaniu, Wydział Zamiejscowy w Chorzowie.


Więcej informacji o konkursie można znaleźć na stronie: matbiz.zsot.lubliniec.pl



Szkolny etap Olimpiady Wiedzy Hotelarskiej
05.11.2012 (06:32:15)
 
    W dniu 7 listopada br. na 6 godzinie lekcyjnej odbędzie się szkolny etap V Olimpiady Wiedzy Hotelarskiej, której tematem przewodnim jest "funkcjonowanie gastronomii w hotelarstwie".
    Wszystkich zgłoszonych uczniów prosimy o potwierdzenie udziału w konkursie poprzez przyniesienie list uczestników z danej klasy do 5 godziny lekcyjnej w dniu 5 listopada br. do pani Ewy Swarlik.
    Dziękujemy za zainteresowanie i czekamy na potwierdzenie uczestnictwa.
Sławomir Kościelny, Ewa Swarlik


Spotkanie z prof. Jerzym Buzkiem w ZSOT
04.11.2012 (21:40:30)
 

30.10.2012 r. na zaproszenie p. Aliny Lipowskiej  naszą szkołę odwiedził profesor Jerzy Buzek - eurodeputowany, do niedawna Przewodniczący Parlamentu Europejskiego i Premier Rządu RP.  W spotkaniu z tak znamienitym gościem uczestniczyli uczniowie klas maturalnych technikum i licealiści z klas drugich i trzecich Zespołu Szkół Ogólnokształcąco Technicznych w ramach realizowanego projektu „Młodzież bliżej polityki”. Na zaproszenie szkoły odpowiedzieli również przedstawiciele władz samorządowych: Starosta Lubliniecki - Joachim Smyła, Burmistrz Lublińca - Edward Maniura. W spotkaniu wzięli udział również: Wicestarosta Lubliniecki - Tadeusz Konina, Sekretarz Powiatu - Danuta Lampka oraz Wiceburmistrz Lublińca - Anna Jończyk - Drzymała.
Celem spotkania było przybliżenie młodzieży zagadnień związanych z funkcjonowaniem Unii Europejskiej. Pan Profesor szeroko naświetlił temat ogólnie pojętego kryzysu, ukazując jego różnorodne aspekty.  Zwracał uwagę, że pomimo obecnych trudności, czerpiemy wiele korzyści z członkostwa w Unii Europejskiej. Podkreślał sukcesy naszego kraju na międzynarodowej arenie gospodarczej, nazywając Polskę „zieloną wyspą”, o której mówi się w całej Europie w superlatywach. Profesor Buzek ostro skrytykował zachowania wynikające „z krańcowej nieodpowiedzialności, pazerności, a także przestępczości w instytucjach finansowych” krajów, które doprowadziły do dzisiejszych ekonomicznych. Mówił o tym, że Polska, przechodząc transformację ustrojową, doświadczyła już wielu trudności.  Mimo odmiennych opinii, które słyszymy w mediach, dziś jest krajem przygotowanym na gospodarcze problemy. Powinniśmy być z tego dumni. Twierdził jednak, że nie powinniśmy osiadać na laurach, ale patrzeć na naszą sytuację z pozytywnej strony. Zdaniem profesora Jerzego Buzka „musimy cały czas iść do przodu ze zmianami - odpowiedzialnymi, czasami niezrozumiałymi i bolesnymi dla ludzi”. Uświadamiał młodym, że będą odpowiedzialni nie tylko za swoje miasto, ale także za kraj, o czym nie powinni zapominać. Rozwiewał wątpliwości dotyczące słuszności wejścia Polski do strefy Euro, twierdząc że na pewno musi to nastąpić za kilka lat.

Po wykładzie profesor Jerzy Buzek jako Honorowy Obywatel Lublińca został obdarowany przez Burmistrza srebrnym dukatem wybitym z okazji jubileuszu 740-lecia Miasta. Pani dyrektor w imieniu zebranych złożyła podziękowania, podkreślając, że rolą szkoły jest kształtowanie aktywnych obywateli Europy, świadomych swojej tożsamości i odrębności regionalnej czy narodowej.  Podziękowano także pani Alinie Lipowskiej i pani dyrektor Joannie Walczak, bez których starań spotkanie nie miałoby miejsca.

Wszyscy zaproszeni z uwagą i zaciekawieniem wysłuchali wykładu na temat sytuacji w Polsce w kontekście problemów ekonomicznych i politycznych innych krajów - relacjonuje Kinga Musiałek . „Gdy porównywałem życie ludzi (w takich krajach jak Libia, Tunezja, Egipt), ich spojrzenie na świat i możliwości w porównaniu z tym, co my mamy tutaj w Polsce, to stwierdziłem, że wygraliśmy wielki los na loterii” – mówił z przekonaniem nasz gość.

Dowiedzieliśmy się, że Polska doskonale radzi sobie z kryzysem i stan naszej gospodarki na dzień dzisiejszy jest bardzo dobry. Podczas spotkania dowiedzieliśmy się, jak naprawdę wygląda sytuacja w Grecji. Zrozumieliśmy, jakie znaczenie ma odpowiedzialność polityków za podejmowane decyzje. Niektórzy z nich nie myśleli przyszłościowo i to doprowadziło Grecję do bankructwa. Zdaliśmy sobie sprawę, że wszystkie reformy wprowadzane w naszym kraju są bardzo ważne, mimo że nie zawsze spotykają się ze zrozumieniem i aprobatą obywateli. Ich wprowadzenie jest jedynym rozwiązaniem, abyśmy nie mieli takich problemów jak na przykład Hiszpania.

Profesor opowiedział nam również kilka anegdot ze swojego życia, z okresu, kiedy bym przewodniczącym Parlamentu Europejskiego. Jedną z nich była opowieść o tym, jak wyglądała jego wizyta w Libii. Dzięki temu spotkaniu mogliśmy zrozumieć wiele problemów bądź też decyzji politycznych w Polsce i na świecie. Mamy nadzieję, że będziemy mieli jeszcze kiedyś okazję brać udział w takim spotkaniu.

Wykład profesora Jerzego Buzka na temat rozwoju demokracji i społeczeństwa obywatelskiego będzie dla nas inspiracją do efektywnej pracy, aktywnego udziału w życiu środowiska i przeciwdziałania abnegacji politycznej w naszym otoczeniu.

Aneta Podsiedlik klasa 2 LA

Kinga Musiałek klasa 1 LO



Praktyki hotelarzy w Norwegii i na Cyprze
29.10.2012 (06:48:51)
 
Uczniowie Zespołu Szkół Ogólnokształcąco-Technicznych w Lublińcu mają kolejną okazję do świętowania. W czerwcu 2012r. zakończył się projekt staży  zagranicznych informatyków, a już kilka miesięcy później - w październiku, szkoła otrzymała potwierdzenie, że kolejne grupy techników będą odbywały praktyki zawodowe za granicą. Trzy klasy Technikum nr 2 ZSOT, kształcące się w zawodzie technik hotelarstwa, polecą na miesięczne staże do Norwegii i na Cypr. Wyjazdy odbędą się całkowicie nieodpłatnie dzięki dotacji Komisji Europejskiej. Projekt staży zagranicznych (IVT), który został przygotowany w ramach Programu Leonardo da Vinci Uczenie się przez całe życie, adresowany jest wyłącznie do uczniów technikum, bowiem propaguje działania zmierzające do poprawy jakości systemów kształcenia i szkolenia zawodowego oraz dostosowania systemu edukacyjnego do wymogów rynku pracy. Podstawowe cele projektów stażowych to:
• wspieranie uczestników działań szkoleniowych w zdobywaniu i wykorzystywaniu wiedzy, umiejętności i kwalifikacji w nowym środowisku zawodowym, aby ułatwiać im dalszy rozwój osobisty,
• umożliwienie uczestnikom poznania środowiska zawodowego, organizacji i kultury pracy w innym kraju, zachęcanie do otwartości i współpracy, wspieranie zdolności adaptacyjnych oraz uwrażliwienie na różnice mentalne i kulturowe.
„Profesjonalizm w hotelarstwie to niełatwa sztuka. Uczmy się go od tych, którzy opanowali ją perfekcyjnie”-  to tytuł projektu, który powstał w ZSOT. Dzięki  niemu ziszczą się marzenia kilkudziesięciu uczniów o zagranicznych praktykach zawodowych oraz podróżach. Partnerami naszej szkoły w tym programie są:  „Orland Kysthotel” położony nad fiordem Trondheim w Norwegii oraz hotel „Aloe” w Paphos na zachodnim wybrzeżu Cypru. Obydwa obiekty mają wysoki standard i zapewniają światowy poziom kształcenia w zawodzie technika hotelarstwa. Program pobytu jest bardzo ciekawy. Prócz praktycznej nauki zawodu planowane są również liczne podróże, zwiedzanie i kontakty integracyjne. Praktyki będą się odbywały w języku angielskim, który uczestnicy szlifować będą na dodatkowych kursach języka angielskiego w hotelarstwie,  zorganizowanych przed wyjazdem na staż.  Dzięki temu uczniowie nie tylko zyskają cenne życiowe doświadczenia, ale również podwyższą swoje kompetencje językowe, co bez wątpienia przyda się na maturze i egzaminach potwierdzających kwalifikacje zawodowe. Wszyscy uczestnicy projektu otrzymają dokument potwierdzający nabycie dodatkowych kwalifikacji Europass-Mobilność, który jest załącznikiem CV.


Zasady rekrutacji na pierwszy staż


Czytaj więcej...
NAGRODZENI NAUCZYCIELE
29.10.2012 (06:25:02)
 
Tegoroczne obchody Dnia Edukacji obfitowały w liczne nagrody dla nauczycieli naszej szkoły. Oprócz Nagród Dyrektora, nauczyciele Zespołu Szkół Ogólnokształcąco - Technicznych, zostali odznaczeni  medalami Komisji Edukacji Narodowej - Alina Lipowska - pedagog i  polonistka - Katarzyna Myrcik, a Małgorzata Klimczyk - nauczycielka edukacji dla bezpieczeństwa otrzymała Nagrodę Śląskiego Kuratora Oświaty. Pan  Sławomir Kościelny - nauczyciel przedmiotów zawodowych hotelarskich otrzymał Nagrodę Starosty Lublinieckiego.
Największe wyróżnienie odebrała w tym roku Katarzyna Myrcik. 26 października została zaproszona na spotkanie z najwyższymi władzami oświatowymi w Sali Marmurowej Urzędu Wojewódzkiego w Katowicach. Jako pierwsza w szkole została wyróżniona Nagrodą Ministra Edukacji Narodowej. Najwyższe wyróżnienie w systemie oświaty wręczyli naszej nauczycielce Minister Krystyna Szumilas oraz Śląski Kurator Oświaty Stanisław Faber.
Katarzyna Myrcik, otrzymując w tym roku zarówno medal KEN, jak i Nagrodę Ministra Edukacji, została doceniona za wzorową pracę i liczne działania wykraczające poza obowiązki nauczyciela. Była autorką i koordynatorką wielu projektów, na które pozyskała fundusze ze źródeł wojewódzkich, ministerialnych i unijnych. Pełniąc przez 5 lat funkcję wicedyrektora ZSOT koncentrowała się na organizacji pracy szkoły, wdrażaniu IV etapu reformy edukacji, wysokich wynikach na egzaminach zewnętrznych i współpracą międzynarodową. Ogólnopolski Konkurs LITERACKI SMS, który prowadzi pod patronatem MEN, Wojewody i Kuratora Śląskiego, jest przykładem różnorodnych działań realizowanych na rzecz wizerunku szkoły i promocji talentów.
Nauczycielka jako jedna z niewielu w kraju otrzymała wszystkie możliwe nagrody przewidziane dla wyróżniających się nauczycieli -Nagrodę Ministra Edukacji Narodowej, Nagrodę  Śląskiego Kurator Oświaty oraz medal Komisji Edukacji Narodowej. Zdobycie dwóch najwyższych wyróżnień ministerialnych w jednym roku to prawdziwa rzadkość. Katarzyna Myrcik widzi w tym nie tylko wielki splendor dla siebie i dla szkoły, ale i godne podsumowanie 5-letniego okresu pełnienia funkcji wicedyrektora, dowód, że standardy kierowania placówką prowadzoną przez dyr. Joannę Walczak utrzymane są na bardzo wysokim poziomie.




KOMUNIKAT SU
28.10.2012 (21:58:43)
 

NUMEREK OCHRONNY:

  • 29.10.2012 – 15
  • 30.10.2012 – 27
  • 31.10.2012 – 9


Uwaga odważni i wygadani- coś dla Was!
26.10.2012 (20:26:02)
 Chcesz zrobić karierę, zostać politykiem, aktorem, dziennikarzem...

Już w listopadzie w ośmiu miastach Polski odbędą się eliminacje XV Ogólnopolskiego Konkursu Krasomówczego im. Wojciecha Korfantego.

Waszym zadaniem jest przygotowanie i wygłoszenie  6-minutowego wystąpienia, które nawiązuje do przewodniego hasła konkursu - myśli Cypriana Kamila Norwida: Do tych, co mają tak za tak nie za nie. Bez światło-cienia, Tęskno mi, Panie!.
W konkursie można nie tylko zmierzyć się z trudną umiejętnością wystąpień publicznych, ale również wziąć udział w warsztatach. Najlepsi mówcy otrzymają nagrody finansowe.

Uwaga - zgłoszenia przyjmowane są tylko do 5 listopada. Eliminacje w Częstochowie odbędą się dopiero 19.11. (ponad 3 tygodnie na przygotowanie mowy)
Serdecznie zapraszamy.

Więcej informacji TUTAJ. Zgłoszenia przyjmują i pomocy w przygotowaniu wystąpienia udzielają nauczycielki języka polskiego.



ZSOT ekologią stoi
24.10.2012 (20:19:06)
 "Sprzątanie Świata" to akcja, która ma na celu pomóc w wyrobieniu postaw i zachowań, które powinny stać się stylem naszego życia. Uczniowie ZSOT uczestniczą w tej akcji od lat, a w tym roku w akcji wzięli udział uczniowie klas pierwszych. "Sprzątanie Świata przeprowadzone było podczas lekcji wychowawczych.
22 września przypada Europejski Dzień bez Samochodu. Z tej okazji w naszej szkole odbyła się kampania informacyjna połączona z pokazem prezentacji multimedialnej, wykonanej przez uczennice klasy 2 LOb, której cele jest kształtowanie proekologicznych zachowań oraz popularyzacja transportu miejskiego przyjaznego środowisku.



W październiku odbyła się akcja "Ratujmy Kasztanowce" mająca na celu zwrócenie uwagi na problem powolnej zagłady kasztanowców, atakowanych przez pasożyta tych drzew szrotówka kasztanowcowiaczka. Uczniowie klasy 2 LOb "otoczyli ochroną" kasztanowca rosnącego na terenie szkoły.


 Święto Drzewa to akcja sadzenia drzew. Celem jest edukacja dla rozwoju zrównoważonego i podnoszenie świadomości ekologicznej uczniów w zakresie ochrony środowiska i zmian klimatu na Ziemi. Wspólne sadzenie drzew w ramach programu, przyczynia się do zwiększenia zalesienia i zdrzewienia oraz poprawy estetyki terenu np. wokół szkoły. W ramach akcji uczniowie ( 1TB, 1HT, 1LO, 2LOb, 2TA, 3TA ) posadzili dwie sadzonki głogu dwuszyjkowego, odmiana Pauls Scarlet.

Anna Siwiaszczyk, Danuta Gajda, Beata Kąpielska


Harmonogram próbnego egzaminu zawodowego
24.10.2012 (13:38:17)
 

PRÓBNY EGZAMIN POTWIERDZAJĄCY KWALIFIKACJE ZAWODOWE - ETAP PISEMNY

31 października 2012r. ( środa)
godz.8:00-10:00

PRÓBNY EGZAMIN POTWIERDZAJĄCY KWALIFIKACJE ZAWODOWE- ETAP PRAKTYCZNY

2 listopada 2012r. ( piątek)
godz. 8.00 -11.00 lub 8.00 - 12.00


KLASA

SALA

ILOŚĆ OSÓB

4 TM

 

5

Numery 1-12

12

46

Numery 13 -24

12

4 HT

5

Numery 1-10

10

46

Numery 11 -20

10

4 TI

30

Numery 1-15

15

51

Numery 16-30

15

4 TH

30

Numery 1-10

10

51

Numery 11-20

10

4 TB

41

Numery 1-11

11

47

Numery 12-21

10


KLASA

SALA

ILOŚĆ OSÓB

4 TM

8.00-11.00

5

Numery 1-12

12

46

Numery 13 -24

12

4 TB

8.00-11.00

30

Numery 1-21

21

4 HT

8.00-12.00

41

Numery 1-10

10

51

Numery 11 -20

10

4 TI

8.00-12.00

49

Numery 1-15

15

50

Numery 16-30

15

4 TH

8.00-12.00

40

Numery 1-10

10

47

Numery 11-20

10

 



XXXIX Olimpiada Wiedzy Technicznej
24.10.2012 (13:22:10)
  W dniu 26 X br.(piątek) w godzinach 12:35 – 14:10 w sali 30 odbędą się w naszej szkole Zawody I stopnia - etap (szkolny) Olimpiady Wiedzy Technicznej.

Terminy kolejnych zawodów XXXIX OWT:

  • Zawody II stopnia - eliminacje okręgowe - odbędą się w czwartek 10 stycznia 2013 r.
  • Zawody III stopnia - finały centralne - odbędą się w dniach 12-14 kwietnia 2013 r. 
  • Zawody finałowe XXXIX OWT odbędą się w Bydgoszczy.
Zadania z wcześniejszych etapów

Do Olimpiady zapraszam uczniów z klas technikum mechanicznego i budowlanego. Zgłoszenia prosimy kierować do Iwony Gnych, kierownika szkolenia praktycznego, do czwartku 25 X, do godziny 15:00.

W czasie trwania etapu szkolnego olimpiady, uczniowie są zwolnieni z zajęć.

Uzyskanie tytułu laureata lub finalisty pozwala na zwolnienie z etapu pisemnego egzaminu zawodowego.

Iwona Gnych


Informacja
24.10.2012 (12:45:09)
 Konkurs wiedzy o Unii Europejskiej odbędzie się w piatek 26.10.2012 r. na 2 lekcji w sali nr 46.

A. Lipowska


<< Poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 Następna >>



[ lista | archiwum | szukaj ]