Nauczyciele przedmiotów budowlanych, ogłaszają coroczny konkurs na najlepszą makietę budynku. Prace należy wykonywać na planszy o wymiarach nie większych niż 50x 50 cm w dowolnej technice. Termin składania prac po feriach zimowych. Chętnych prosimy o wpisanie się na listę uczestników. Na wykonawców najlepszych makiet, czekają atrakcyjne nagrody. Zachęcamy do wzięcia udziału w konkursie, życzymy owocnej pracy i powodzenia!
Autor: Sekretariat ZSO-T
KAZIKOWI HONOROWI DAWCY KRWI
21.11.2017 (08:01:07)
Zarząd Rejonowy PCK w Lublińcu, w związku z przypadającymi w dniach 22-26 listopada „Dniami Honorowego Dawcy Krwi”, tradycyjnie już zorganizował uroczystą konferencję z udziałem krwiodawców. To doskonała okazja, by podziękować tym, którzy dzielą się z innymi cząstką siebie. W swoim gronie krwiodawcy powitali uroczyście nowe osoby, które po raz pierwszy oddały krew – niezastąpiony i bezcenny dar. Legitymację Honorowego Dawcy Krwi wręczono naszym uczniom Mateuszowi Morawskiemu z 3 HT oraz Jeremiaszowi Radłowskiemu z 3 TIM. Chłopcy poprzez oddawanie krwi wykazują się dużą empatią i wrażliwością na potrzeby drugiego człowieka. Pamiętajmy o tym, że niejednokrotnie chodzi tu o ludzkie życie. Zachęcamy do pójścia w ich ślady, gdyż każdy z nas może zostać cichym bohaterem. BO WARTO POMAGAĆ !
DZIĘKUJEMY TEŻ INNYM ANONIMOWYM KRWIODAWCOM Z ZSOT
Małgorzata Klimczyk
Autor: Sekretariat ZSO-T
Sukces naszego ucznia w Olimpiadzie Wiedzy Technicznej
21.11.2017 (00:32:41)
Śląski Komitet Okręgowy Olimpiady Wiedzy Technicznej z siedzibą w Katowicach zawiadamia, że do zawodów II stopnia XLIV Olimpiady Wiedzy Technicznej został zakwalifikowany uczeń naszej szkoły w grupie tematycznej:
Elektryczno-Elektronicznej.
Mateusz Dworaczyk z klasy II TIB
Zwycięzcy serdecznie gratuluję, a wszystkim uczestnikom jeszcze raz dziękuję za udział. Opiekun merytoryczny: Jolanta Romańska
Autor: Paweł K.
Projekt Zarządzanie Firmą i konkurs Ja-Titan
21.11.2017 (00:30:48)
Ruszył projekt Zarządzanie Firmą. Rejestracja zespołów do Ogólnopolskiego Konkursu Zarządzania Firmą JA Titan 2018 zakończona!!! Organizatorem konkursu krajowego JA TITAN 2018 jest Fundacja Młodzieżowej Przedsiębiorczości. Uczestnictwo w nim daje zespołom możliwość zweryfikowania swoich umiejętności i wiedzy podczas rywalizacji z kolegami i koleżankami z innych szkół z całej Polski.
Proszę zarejestrowane zespoły o rozpoczęcie podejmowania decyzji na stronie konkursu według loginów i haseł podanych przez nauczyciela. Proszę chronić i nie ujawniać swoje loginy i hasła.
W zakładce uczeń proszę zapoznać się z materiałami i krótkimi filmami instruktażowymi zanim podejmiecie jakiekolwiek decyzje.
Trwa Europejski Tydzień Umiejętności Zawodowych. Jest to inicjatywa Komisji Europejskiej, która ma służyć promowaniu kształcenia zawodowego. W Zespole Szkół Ogólnokształcąco – Technicznych odbył się w tym roku cykl szkoleń i spotkań, które wpisują się w ideę rozwijania promocji sektora VET. Zainicjował je projekt "Otwarta firma" realizowany przez Jolantę Romańską w partnerstwie z przedsiębiorcami, a do 25 listopada odbywają się zajęcia zawodowe w ramach projektu "Staże zawodowe w Niemczech dla informatyków i mechaników ze Śląska".
15 listopada miało miejsce spotkanie dla uczniów i rodziców związane z planowanym wyjazdem na 2-tygodniowy staż do Niemiec. Grupa 20 informatyków z dwóch klas 2 i dwóch klas 3 uczących się w ZSOT będzie realizowała program praktyki z zakresu systemów i sieci komputerowych. 5 uczniów technikum mechanicznego odbędzie szkolenie dotyczące programowania obrabiarek CNC i montażu samochodu elektrycznego. Staż w całości jest finansowany z Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój.
W sobotę 18 listopada 2017 uczniowie klasy mechanicznej uczestniczyli w szkoleniu zawodowym w języku angielskim. Drugie takie szkolenie odbędzie się 25 listopada i będzie adresowane do uczniów technikum informatycznego. Podczas zajęć każdy z uczestników otrzyma zestaw poleceń do wykonania, a językiem komunikacji będzie wyłącznie angielski. Wszyscy będą mogli poczuć się, jak podczas zagranicznej praktyki zawodowej, kiedy trzeba wykazać się odpowiednim poziomem rozumienia oraz wiedzy fachowej.
Pomysł na zajęcia zawodowe w języku obcym zrodził się kilka lat temu w ZSOT. W poprzednich latach uczniowie technikum budowlanego ćwiczyli umiejętności praktyczne po niemiecku z Danielem Łodzińskim. W tym roku zajęcia zawodowe prowadzą nauczyciele: Mieczysław Knopik i Maciej Dawid.
- Ta formuła zajęć zawodowych dobrze się sprawdza – ocenia Anna Giemza–Jurga, która uczy w języka angielskiego i niemieckiego. – Warto spróbować przed wyjazdem za granicę popróbować swoich sił w konkretnych sytuacjach na stanowisku pracy.
Autor: Katarzyna Myrcik
próbna matura z matematyki - poziom podstawowy
20.11.2017 (13:18:59)
W środę 22.11.2017r. odbędzie się próbna matura z matematyki
na poziomie podstawowym. Maturzyści przychodzą w tym dniu na 7.45 i po
czynnościach organizacyjnych rozpoczynają pracę nad arkuszami. Proszę o
przyniesienie dokumentów tożsamości,
długopisów piszących na czarno, linijeki o nieco bardziej oficjalny strój.
Autor: B. Madler-Zdrojewska
Projekt - Szkolna Internetowa Gra Giełdowa i kurs e- learningowy
20.11.2017 (00:24:28)
Ruszamy z projektem SIGG i kursem e-learningowym. Zespoły zarejestrowane i zgłoszone do projektu oraz kursu logują się na stronie SIGG według zasad ustalonych z nauczycielem przy rejestracji zespołu. Celem projektu „Szkolna Internetowa Gra Giełdowa oraz kursu e-learningowego”, zwanego dalej „Projektem”, o charakterze konkursowym, jest edukacja ekonomiczna młodzieży w zakresie mechanizmów działania rynku kapitałowego oraz giełdy. Projekt składa się z dwóch podprojektów: Szkolnej Internetowej Gry Giełdowej, zwanej dalej „SIGG” lub „Grą” oraz kursu e-learningowego, zwanego dalej „Kursem”.
Harmonogram projektu i kursu: Gra: 20 listopada 2017 - 5 stycznia 2018 r - I etap Gry 26 lutego - 16 marca 2018 r. - II etap Gry 11 kwietnia 2018 r. - Finał w Sali Notowań GPW -Warszawa
Kurs: Kurs 1 i 2 - 20 listopada 2017 - 15 stycznia 2018 Kurs 3 - 27 listopada - 15 stycznia 2018 Kurs 4 - 4 grudnia 2017 - 15 stycznia 2018 Kurs 5 - 11 grudnia 2017 - 15 stycznia 2018 Kurs 6 - 18 grudnia 2017 - 15 stycznia 2018 Kurs 7 - 22 grudnia 2017 - 15 stycznia 2018 Kurs 8 - 22 stycznia 2018 - 15 stycznia 2018 Test 1 i 2 - 20 listopada - 3 grudnia 2017 Test 3 - 27 listopada - 10 grudnia 2017 Test 4 - 4 grudnia - 17 grudnia Test 5 - 11 grudnia - 24 grudnia 2017
Każdy Zespół musi dokonać co najmniej jednej operacji w ciągu pierwszych 14 dni od momentu rozpoczęcia Gry. W przeciwnym razie Zespół zostanie wykluczony z Gry.
Szczegóły i regulamin projektu SIGG i kursu e-learningowego na stronie projektu: GPWtr@der https://sigg.gpw.pl
Życzę wytrwałości i powodzenia Opiekun i organizator szkolny projektu i kursu e- learningowego Jolanta Romańska
Autor: Paweł K.
Porozumienie z Politechniką Częstochowską
18.11.2017 (21:57:58)
Podczas wizyty uczniów i nauczycieli 9 listopada 2017r. na
Politechnice Częstochowskiej dyrektor Joanna Walczak podpisała umowę, na
podstawie której Wydział Inżynierii Materiałowej i Informatyki
Politechniki Częstochowskiej obejmie patronatem technikum informatyczne w
ZSOT. Na mocy porozumienia uczniowie naszej szkoły będą uczestniczyć w
zajęciach laboratoryjnych, pokazach oraz wykładach prowadzonych przez
pracowników Politechniki Częstochowskiej.
Współpraca ZSOT z Politechniką
Częstochowską trwa od wielu lat. W 2015r. jeden z naszych uczniów –
Piotr Ledwoń realizował indywidualny tok nauczania na tej uczelni,
uczestnicząc w wybranych przez siebie zajęciach. Dzięki obecnie
podpisanemu porozumieniu, z oferty Politechniki Częstochowskiej będzie
mogło skorzystać większe grono uczniów klas informatycznych, co z
pewnością korzystnie odbije się na rozwijaniu zainteresowań młodzieży i
pomoże w przygotowaniu do egzaminów zawodowych i matury.
fot. Tomasz Geisler
Autor: Katarzyna Myrcik
Mateusz Gałwa w etapie wojewódzkim konkursu
18.11.2017 (18:33:16)
9 listopada br. dziewięciu uczniów ZSOT przystapiło do szkolnego etapu Ogólnopolskiego Konkursu "Wybieram Wybory - Wybory Samorządowe" organizowanym przez Krajowe Biuro Wyborcze. Pierwszy etap konkursu polegał na rozwiązaniu testu ze znajomości prawa wyborczego. Miło mi poinformować, że uczeń klasy 2 LO Mateusz Gałwa uzyskał kwalifikowaną ilość punktów i będzie reprezentował naszą szkołę na etapie wojewódzkim tego konkursu. Trzymamy kciuki i życzymy Mateuszowi powodzenia.
Autor: Beata Kąpielska
PROJEKT OTWARTA FIRMA
18.11.2017 (15:11:37)
17.11. br. to ostatni dzień w naszej szkole odbywającego się projektu„Otwarta firma – Biznes przy tablicy” . Uczniowie z klasy: 4 TB, 4 HT, 4TI, I LO, II TAM, I TL, I TI uczestniczyli w zajęciach prowadzonych przez wolontariuszy projektu tj. p. dyrektor oddziału BANK BGŻ BNP Paribas Sylwię Zaborowską – Puzoń, p. Łukasza Kardasa – Firma Integra Sp. z.o.o, współwłaściciela firmy Hausbud Sp.z.o.o., p. dyrektora Andrzeja Kowalczyka - Energetyka Cieplna Opolszczyzny S.A..
Wolontariusze przeprowadzili atrakcyjne zajęcia z młodzieżą w następujących obszarach:
Dlaczego warto w biznesie postępować etycznie? – moja kariera zawodowa.
Zasady odpowiedzialnego biznesu oraz sposoby ich realizacji w praktyce na przykładzie własnej firmy.
Dlaczego warto w biznesie postępować etycznie? – długofalowe korzyści dla firmy jako konsekwencja etycznego postępowania.
Wobec kogo firma ponosi odpowiedzialność ( klienci, dostawcy, pracownicy, konkurencja, państwo, właściciele firmy) i jaki jest zakres tej odpowiedzialności?
Jakie błędy są najczęściej popełniane przy pisaniu dokumentów aplikacyjnych, jak ich uniknąć?
Jak przebiega rozmowa kwalifikacyjna, jak się do niej dobrze przygotować?
Jak podnieść swoją wartość na rynku pracy?
Oczekiwania pracodawcy wobec potencjalnych pracowników
Wady i zalety różnych form zatrudnienia.
Prawa i obowiązki pracodawcy/pracownika wynikające z przepisów prawa pracy oraz bhp.
Zalety i wady różnych form organizacyjno -prawnych przedsiębiorstwa.
Co decyduje o sukcesie firmy?
Jak skutecznie zarządzać firmą?
Gdzie szukać pomocy przy uruchomieniu działalności gospodarczej?
Zasady rozliczeń obowiązujące w małych, średnich lub dużych przedsiębiorstwach oraz przepisy prawne, które je regulują.
Źródła finansowania przedsiębiorstw oraz wyjaśnianie wątpliwości związanych z procedurą poszukiwania wsparcia finansowego i merytorycznego dla małych i średnich firm rozpoczynających swoją działalność.
Kolejny raz szkoła otrzymała możliwość wzbogacenia swojej oferty edukacyjnej o ciekawe zajęcia przygotowujące uczniów do planowania ścieżki edukacyjnej oraz planowania kariery zawodowej.
Pani wicedyrektor Bożena Madler- Zdrojewska i Pani kierownik szkolenia praktycznego Iwona Gnych podziękowały gościom- wolontariuszom za zaangażowanie w przedsiębiorczą edukację młodych ludzi, czego wyrazem było wręczenie certyfikatów.
Podsumowując projekt można jednoznacznie stwierdzić, iż dzięki uczestnictwu w projekcie szkoła zyskała ciekawe narzędzie nauczania, nawiązała współpracę z przedsiębiorcami, trenerami, koordynatorami, dyrektorami instytucji finansowych, umożliwiła młodzieży bezpośredni kontakt z praktykami biznesu, pokazała młodym ludziom, że można rozwijać przedsiębiorcze zachowania w miejscu zamieszkania. Uczniowie mogli poznać specyfikę lokalnego rynku pracy, dowiedzieć się, co zrobić, aby zaistnieć na tym rynku pracy. Dla młodych było to z pewnością ciekawe doświadczenie, bo co innego słuchać nauczyciela, a co innego móc posłuchać jak o biznesie opowiadają ludzie, którzy są praktykami biznesu, których mottem ich sukcesu jest: „ Kto chce, szuka sposobu. Kto nie chce, szuka powodu.”
Serdeczne podziękowania kieruję do wszystkich firm i wolontariuszy, którzy poświęcili swój cenny czas i zdecydowali się na uczestnictwo w projekcie, w szczególności: Pani dyrektor Sylwii Zaborowskiej – Puzoń, Panu Łukaszowi Kardasowi, Panu dyrektorowi Andrzejowi Kowalczykowi, Pani Karinie Woźniak, Panu Piotrowi Widerze, Pani dyrektor Barbarze Szczygieł, Pani Barbarze Sadowskiej za przeprowadzone nietuzinkowe zajęcia z młodzieżą.