"Zawsze ilekroć się uśmiechasz do swojego brata i wyciągasz do niego rękę zawsze wtedy jest Boże Narodzenie. Zawsze ilekroć milkniesz by innych wysłuchać, zawsze kiedy rezynujesz z zasad, które jak żelazna obręcz uciskają ludzi w ich samotności, zawsze kiedy dajesz odrobinę nadziei załamanym, zawsze kiedy rozpoznajesz w pokorze, jak bardzo znikome są twoje możliwości i jak wielka jest twoja słabość, zawsze ilekroć pozwolisz, by Bóg pokochał innych przez Ciebie - zawsze wtedy jest Boże Narodzenie".
Matka Teresa z Kalkuty
Niech pod świąteczną choinką znajdzie się radość, szczęście, życzliwość i wzajemne zrozumienie oraz spełnienie wszystkich marzeń w zbliżającym się Nowym Roku.
życzy całej społeczności ZSO-T
Dyrektor Joanna Walczak
List redakcji miesięcznika „Dyrektor Szkoły”
Drodzy Rodzice, Uczniowie i Pracownicy ZSOT w Lublińcu
Grupa nauczycieli i pracowników szkoły zgłosiła panią Joannę Walczak do ogólnopolskiego konkursu „Super Dyrektor Szkoły”, który został zorganizowany pod honorowym patronatem Ministerstwa Edukacji Narodowej. Minione tygodnie upłynęły pod znakiem radości z odniesionego sukcesu, bowiem Pani Dyrektor uzyskała w konkursie specjalne wyróżnienie. Parę dni temu Redakcja ogólnopolskiego miesięcznika „Dyrektor Szkoły” wydawanego przez Wolters Kluwer Sp. z o.o. (największego wydawcę publikacji prawniczych, biznesowych i oświatowych na rynku polskim) przesłała specjalisty list kierowany do Rodziców, Uczniów i Pracowników Zespołu Szkół Ogólnokształcąco-Technicznych w Lublińcu.
Wyniki egzaminu potwierdzającego kwalifikacje zawodowe 2014
Wyniki egzanimu potwierdzajacego kwalifikacje zawodowe naszej szkoły są bardzo wysokie. Gratulujemy absolwentom oraz dziękujemy nauczycielom za przygotowanie do egzaminu!
W tym roku mamy również okazję do świętowania. Zdawalność naszej szkoły przewyższyła zarówno zdawalność w powiecie lublinieckim (najwyższy wynik w województwie śląskim), jak i w województwie i kraju.
W dniu 26 września 2014r. będzie nam miło gościć wszystkich uczniów (tak! "aktualni uczniowie" też są zaproszeni ), absolwentów, rodziców, obecnych i byłych pracowników naszej szkoły, wszystkich przyjaciół, sympatyków. Wyrażamy ogromną nadzieję, iż Jubileusz ten będzie szczególny dla nas wszystkich.
Dzień 26.09.2014r. będzie wyjątkowy, także pod względem organizacyjnym. Proszę wszystkich uczniów o zapoznanie się z harmonogramem dnia:
Plan dnia dla klas pierwszych: 1. Uczniowie klas pierwszych przychodzą do szkoły na godz. 11.30 - spotkanie w wychowawcą klasy przed szkołą, sprawdzenie obecności, przejście do kościoła na mszę świętą na godz. 12.00. 2. Po mszy świętej - przejście do MDK na przedstawienie (14.00). Po zakończeniu uroczystości w MDK - powrót do domu; zainteresowani uczniowie uczestniczą w obchodach na terenie ZSOT.
Plan dnia dla klas drugich, trzecich, czwartych: 1. Lekcja 1. i 2. zgodnie z planem zajęć. 2. Godz. 9.30. zbiórka przed szkołą (każda klasa z wyznaczonym nauczycielem - rozpiska już wkrótce), sprawdzenie obecności, przejście do MDK 3. Godz. 10.00 - udział w przedstawieniu w MDK; po przedstawieniu przejście do kościoła na mszę świętą. 4. 12.00 - udział w mszy świętej; po Eucharystii przemarsz w uroczystym orszaku jubileuszowym pod MDK; powrót do domu, zainteresowani uczniowie uczestniczą w obchodach na terenie ZSOT.
Autor: Milena Doleżych-Szymiczek
FENOMENEM W SKALI CAŁEGO KRAJU JEST ZSOT
16.09.2014 (16:45:50)
Autor: Marta Pulcer
Rozpoczynamy kolejną rekrutację do projektu "Mój wybór, mój zawód, moja kariera" na rok szkolny 2014/2015
16.09.2014 (12:28:04)
Rozpoczynamy kolejną rekrutację do projektu "Mój wybór, mój zawód, moja kariera" na rok szkolny 2014/2015. Zapraszamy uczniów Technikum nr 2 do wzięcia udziału w następujących formach zajęć:
uczniów klas I - zajęciach wyrównawczych z zakresu matematyki i języka polskiego
uczniów klas II - warsztatach umiejętności interpersonalnych (couching)
uczniów klas III - kursach zawodowych: prawo jazdy kat. B i obsługa programu AutoCAD
uczniów klas IV - zajęć przygotowujących do egzaminu zawodowego.
Dokumenty rekrutacyjne należy złożyć w sekretariacie szkoły do dnia 30 września br. Bliższe informacje o terminach zajęć będą umieszczane systematycznie na stronie internetowej szkoły.
Wakacje dla wielu to nie tylko czas odpoczynku. Pani Gabriela Berbesz-Kupiec część lipca spędziła na Centropa Summer Academy, która w jubileuszowym roku setnej rocznicy wybuchu I wojny światowej (trochę mało radosna rocznica), miała miejsce aż w trzech europejskich miastach: Wiedniu, Zagrzebiu i Sarajewie.
Seminarium Centropy jest okazją do spotkania nauczycieli z całego świata. W tym roku uczestniczyli wniej przedstawiciele 19 narodowości z Europy, Stanów Zjednoczonych, Kanady i Izraela. Nasza polonistka była jedną z trzech osób reprezentujących Polskę.
Całe to międzynarodowe towarzystwo poruszało się szlakiem dziedzictwa żydowskiego w Europie i szlakiem arcyksięcia Franciszka Ferdynanda, którego zabójstwo w Sarajewie było pretekstem do rozpoczęcia I wojny światowej. Jednak najwięcej emocji wywołał trzeci szlak – szlak niedawnej wojny bałkańskiej. Ślady wojny widać w Sarajewie na każdym kroku, a uwierzcie, widoku zbombardowanych domów, śladów kul i pocisków na zwyczajnych blokach nie da się łatwo zapomnieć. W pamięci wszystkich pozostanie także takie małe grupowe „pojednanie” między Serbami, Chorwatką i Bośniakami (przypomnijcie sobie, kto w tej wojnie walczył z kim).
Seminarium było także okazją do nawiązania wielu kontaktów między nauczycielami, które, miejmy nadzieję, zaowocują jakimiś ciekawymi projektami.
Autor: Gabriela Berbesz-Kupiec
Zapraszamy na spotkania Comeniusa
14.09.2014 (15:36:34)
Zapraszamy wszystkich zainteresowanych na spotkania Comeniusa State holidays - story tellers about a country's history and culture do sali nr 16 we wtorek i czawrtek na długiej przerwie.
Przygotujcie zwyczaje Andrzejkowe i wróżby, bo jest to temat naszych spotkań.
Aleksandra Bawor Jolanta Wróbel Anna Giemza - Jurga
Autor: Paweł K.
UWAGA
12.09.2014 (12:50:20)
Przypominamy, że parking dla motocykli
i motorowerów znajduje się za bramą wjazdową po prawej stronie.
Proszę nie parkować ww. jednośladów na parkingu dla
samochodów.
Autor: Sekretariat ZSO-T
Nauczyciele z lublinieckich placówek oświatowych dokształcali się w Finlandii
10.09.2014 (16:03:19)
Od przedszkola do technikum - nauczyciele z lublinieckich placówek oświatowych dokształcali się w Finlandii
Grupa 12 nauczycielek z Zespołu Szkół Ogólnokształcąco - Technicznych, Gimnazjum nr 2, Szkoły Podstawowej nr 1 i Przedszkola Miejskiego nr 7 w Lublińcu wzięła udział w tygodniowym stażu w placówkach edukacyjnych w Finlandii. Wyjazd został zrealizowany w ramach projektu systemowego "Zagraniczna mobilność szkolnej kadry edukacyjnej w ramach projektów instytucjonalnych" realizowanego przez Fundację Rozwoju Systemu Edukacji w Warszawie i współfinansowany przez Unię Europejską w ramach środków Europejskiego Funduszu Społecznego Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki.
Projekt został zrealizowany przez Stowarzyszenie Otwartych Drzwi działające przy ZSOT. Do udziału zostali zaproszeni nauczyciele szkół współpracujących z lublinieckim Kazikiem. Zanim jednak wyjechali wizytować fińskie szkoły, uczestniczyli w kursie utrwalającym ich umiejętności w zakresie języka angielskiego i w przygotowaniu dotyczącym historii, kultury i systemu oświatowego w Finlandii.
- Inspiracją do zawiązania partnerstwa były znakomite wyniki fińskich uczniów w ogólnoświatowych badaniach PISA. Postanowiliśmy zapytać Finów o tajemnicę ich sukcesu, a potem wdrożyć w naszych placówkach te rozwiązania, które są najbardziej efektywne - wyjaśniają uczestniczki projektu.
Dwie panie pedagog, germanistki, polonistki, katechetka, logopeda, matematyczka i nauczycielki: geografii i edukacji dla bezpieczeństwa i dyrektorka przedszkola - za namową dyrektor ZSOT Joanny Walczak spędziły 5 dni we wszystkich typach fińskich szkół i przedszkoli, a tym samym zrealizowały ciekawy i ambitny projekt zagraniczny. Wymiana doświadczeń, porównanie systemów edukacyjnych i spotkania z ciekawymi ludźmi okazały się bardzo inspirujące.
Uczestnictwo w stażu wiązało się z przygotowaniem licznych zadań narzuconych przez organizatorów i spełnieniem wymagań Narodowej Agencji. Całoroczny wysiłek bardzo się opłacał. Korzyści z międzynarodowej wymiany doświadczeń odniosą także inni nauczyciele z zaangażowanych w projekt placówek, a pośrednio skorzystają także uczniowie. Przetarte szlaki w międzynarodowym doskonaleniu zawodowym to bezcenna wiedza. Jak mówią - warto było poświęcić dla niej kilkanaście tygodni na przygotowanie wyjazdu, a potem jeden tydzień urlopu. Finowie, którzy skończyli wakacje w połowie sierpnia - tydzień przed przyjazdem grupy z Lublińca, bardzo poważnie potraktowali naszą wizytę i zadbali o wysoki poziom wszystkich prowadzonych prezentacji, spotkań i lekcji pokazowych.
Projekt "Od przedszkola do technikum" nr 213-1-PL1-ESF 03-39589 został zrealizowany w ramach programu Vetpro-Com "Zagraniczna mobilność szkolnej kadry edukacyjnej w ramach projektów instytucjonalnych" współfinansowanego przez Unię Europejską w ramach środków Europejskiego Funduszu Społecznego.
Autor: Beata Kąpielska
Zajęcia integracyjne
10.09.2014 (10:40:58)
Tradycyjnie jak co roku w pierwszym tygodniu wrześniaodbywają się w naszej szkole zajęcia integracyjne dla klas pierwszych. Tym razempiknik integracyjny odbył się 5 wrześniabr. na boisku szkolnym.Uczniowie brali udział w zajęciach integracyjnych ułatwiającychnawiązanie prawidłowych relacji z kolegami, koleżankami i wychowawcami. Wspólne zabawy w grupie są najlepszymsposobem na zbudowanie serdecznych więzi w klasie i wzajemne poznanie się.Zabawy i zajęcia sportowe,kibicowanie oraz piknik wywołały wiele radości i pozytywnych emocji. Wszystkim uczniom klas pierwszych życzymy sukcesów w nauce i samych dobrych dni w naszej szkole Organizatorzy zajęć: pedagodzy szkolni, wychowawcy i nauczyciele wychowania fizycznego