W dniu 4 stycznia 2013r. o godz. 12.35 w sali 30 odbędzie się szkolny etap konkursu
„MATEMATYKA W BIZNESIE”
na który serdecznie zapraszamy.
Organizatorami są:
Zespół Szkół Ogólnokształcąco – Technicznych w Lublińcu
oraz I Liceum Ogólnokształcące im. Karola Miarki w Mikołowie
Głównym celem naszego konkursu jest wzbudzanie pasji uczniów do matematyki, a nauczycieli do pracy z młodymi pasjonatami. W odróżnieniu od olimpiad nasz konkurs ma za zadanie podniesienie umiejętności zastosowania matematyki w życiu codziennym poprzez przybliżenie specyfiki pracy wbiznesie.
Konkurs został objęty honorowym patronatemMarszałka Województwa Śląskiego, Śląskiego Kuratora Oświaty, Wojewody Śląskiego, Starosty Lublinieckiego mgr inż. Joachima Smyły, Starosty Mikołowskiego mgr Henryka Jaroszka. Patronat naukowy nad konkursem objęła Politechnika Śląska w Gliwicach oraz Wyższa Szkoła Bankowa w Poznaniu, Wydział Zamiejscowy w Chorzowie.
Mieszkańcy Kazikowego Lasu dobrze wiedzą, że magia czytania istnieje. Jedna z przygód, jaka na nich czekała po drugiej stronie lustra dotyczyła ożywiania tekstu. Ożywianie tekstu to wiedza tak magiczna, że zrozumienie jej zajmuje sporo czasu. Przepis na ożywianie tekstu brzmi nastepująco: - Przeczytaj tekst, - Zaproś do jego przeczytania innych, - Pomysl, co czytasz, o czym, co jest ważne, - Podyskutuj z kimś na ten temat, - Spróbuj przetworzyć swoje przemyślenia i odczucia (ilustracje, własne teksty, itp.), - Przedstaw tekst swoim ciałem- ruchem, mimiką, gestami, głosem... - Zaproś innych do przedstawienia. Przepis jest dość prosty, jednakże przeniesienie słowna pisanego na mówione jest dłuuugim procesem. Czytanie poezji i prozy węgierskiej w teatrze wraz z przyjaciółmi z innych krajów było tylko wprawką. Mieszkańcy Kazikowego Lasu obejrzeli próbę przedstawienia teatralnego, odwiedzili studio filmowe i zebrali na temat „ożywienia tekstu” mnóstwo informacji. Przed sobą mieli jeszcze ważniejsze zadanie: z napisanego przez nich wczesniej tekstu opowiadania, mają zrobić przedstawienie teatralne i film. Przedstawienie trzeba odegrać w swojej szkole, a film zabrać ze sobą do następnego magicznego kraju…
Autor: Katarzyna Myrcik
Węgierska dobranocka 3
19.10.2012 (21:23:41)
Na stacji stała lokomotywa, za nią wagony, a w nich sporo podróżnych. W wagonie nr 249 siedzieli mieszkańcy Kazikowego Lasu, którzy właśnie rozpoczynali swoją niezwykłą przygodę. Kiedy pociąg ruszył w pogoni za białym królikiem, tak się rozpędził, że w mig przekroczył granicę i znaleźli się po drugiej stronie lustra.
Po drugiej stronie lustra świat był jakby taki sam, ale jakiś taki inny
zarazem. W miejscu, w którym wysiedli mieli spędzić tydzień i wykonać
cały szereg wyzwań, na początek zatańczyli swoje narodowe tańce i
nauczyli ich ochotników. Potem przedstawili różnice i podobieństwa
pomiędzy Polska i Hiszpanią i wykonali ilustracje do wcześniej
przeczytanych książek. W nagrodę mogli zobaczyć musical „Dr Jekyll
& Mr Hyde” i pojechać do stolicy kraju, w którym zagościli.
Budapest- bo tak nazywało się to miasto, zachwycił ich swoimi
budynkami, rzeką i przepięknymi wzgórzami, na których został
wzniesiony. To nie był koniec zadań, czekały na nich jeszcze nowe...
Autor: Katarzyna Myrcik
Węgierska dobranocka 2
18.10.2012 (20:08:33)
Na skraju Kazikowego Lasu mieszkały w pięknym domku cztery dziewczynki Kasia, Ania, Sylwia i Dorotka. Pewnego dnia do ich drzwi zapukała pewna stara Cyganka.
- Dziewczynki, dziewczynki, przepowiem wam przyszłość- zawołała kobieta jeszcze przed otwarciem drzwi.
- Wiem, że marzą wam się podróże do dalekich krajów, przyjaciele z różnych stron i przygody.
Dziewczynki zaciekawiły się jeszcze bardziej.
- Proszę, tutaj są książki: opowiadania, powieści, wiersze… Jeżeli je przeczytacie, zrozumiecie i zrobicie, co każę, to przygotujcie się do drogi. Jeżeli zachęcicie innych do czytania, przyjdźcie na dworzec o wyznaczonej godzinie. Dziewczynki bardzo chciały jechać, dlatego szybciutko wykonały zadania. Przeczytały książki, dyskutowały o nich, chodziły do przedszkola czytać książki dzieciom. Kiedy zjawiły się na dworcu, okazało się, że chłopcy z drugiego końca Kazikowego Lasu też czekali na magiczny pociąg.
Nagle pojawiły się trzy kobiety Pani eM., Pani eMZet i Pani BeeMZet. Oznajmiły, że aby dostać bilet i wsiąść do pociągu, muszą wymyślić opowiadanie, które zaczyna się od słów:”…” i ma być po angielsku. Po pewnym czasie, wspólnymi siłami powstało opowiadanie i wszyscy zajęli miejsca w wagonie nr 249. eM., eMZet i BeeMZet
Autor: Katarzyna Myrcik
Uwaga maturzyści i nie tylko
18.10.2012 (20:03:25)
Wydawnictwo WSZPWN prowadzi bezpłatnie Kursy Maturalne Online. Mogą one pomóc Wam w skutecznej powtórce oraz sprawdzić wiedzę w specjalnych quizach. Do wyboru jest aż 10 przedmiotów na poziomie podstawowym i rozszerzonym. Wystarczy zarejestrować się w serwisie akademia maturalna , a co tydzień na Waszego meila będą spływać zadania powtórkowe i quizy sprawdzające.
Autor: Katarzyna Myrcik
KOMUNIKAT SZKOLNEJ KOMISJI WYBORCZEJ
18.10.2012 (13:26:48)
Szkolna Komisja Wyborcza ogłasza wyniki wyborów do władz SU ZSOT:
Samorząd Szkolny – 235 głosów Amber Boys – 104 głosy KABOOM – 86 głosów Nołnejmy – 61 głosów
Od 4 października funkcję przewodniczącego SU ZSOT pełni Bartosz Gerhards (3 LO).
Pozostali członkowie Samorządu Szkolnego to: Monika Łebek (3 LO), Dominika Machoń (1 LO), Rafał Cikacz (3 LO), Marek Jelonek (3 TI).
Szkolna Komisja Wyborcza dziękuje wszystkim ugrupowaniom za udział w wyborach oraz profesjonalne przeprowadzenie kampanii wyborczej. Życzymy Wam owocnej pracy przez cały rok szkolny.
Galeria z kampanii wyborczej oraz wyborów dostępna na portalu społecznościowym facebook - zapraszamy!
Autor: Kubat Anna
Konkurs im. Haliny Poświatowskiej
17.10.2012 (15:07:05)
We wtorek 16 października odbyły się w naszej szkole eliminacje do XI Regionalnych Prezentacji Recytatorskie Poezji Lirycznej im. Haliny Poświatowskiej. W przesłuchaniu wzięło udział 11 recytatorów z klas liceum ogólnokształcącego i technikum. Uczniowie występowali w kategorii recytacji i poezji śpiewanej.
Do finału konkursu, który 24.10.2012r. odbędzie się w Częstochowie jury w składzie: Jolanta Wróbel, Justyna Włodarczyk, Katarzyna Myrcik zakwalifikowało następujące osoby: - poezja śpiewana: Julia Suchara z klasy 1LO, Katarzyna Świerczok - 2LB - recytacja: Dominika Machoń - 1LO, Karolina Grudzińska - 1HT, Nicola Jurczyk - 3LO Jurorki wysoko oceniły poziom konkursu. Wszystkim uczestnikom gratulujemy i życzymy sukcesów w finale.
Autor: Katarzyna Myrcik
37 Ogólnopolska Olimpiada Języka Angielskiego
17.10.2012 (06:08:49)
Zachęcamy do udziału w 37 Ogólnopolskiej Olimpiadzie Języka Angielskiego. Pierwszy etap olimpiady odbędzie się 19.11.2012 r. w naszej szkole. Ostateczny termin zgłoszeń: 19.10.2012 r. Anna Ożarowska
Autor: Sekretariat ZSO-T
Finały Mistrzostw Szkoły w piłce nożnej 2012!
16.10.2012 (21:36:10)
W strugach padającego rzęsistego, jesiennego deszczu we wtorkowe przedpołudnie na Orliku (bez dachu ) przy ul.Szymały 3 odbyły się półfinały Mistrzostw ZSOT w piłce nożnej. Zgodnie z przewidywaniami mecze miały wysoki poziom, a gra mimo trudnych warunków atmosferycznych była emocjonująca i szybka, a co najważniejsze padło sporo bramek!
2TI/HT - 4TM 2:1 (0:0) 2TB - 4TB 3:7 (2:1)
Finały już w piątek 19 października, a w nich spotkają się:
Mecz o III miejsce- godz.9:45: 4TM - 2TB FINAŁ- godz.11:45: 2TI/HT - 4TB
Zapraszamy wszystkich kibiców do głośnego i kulturalnego dopingu! Słoneczna pogoda zamówiona, a sportowe emocje i wysoki poziom piłkarski- jak zwykle w ZSOT gwarantowane!
Autor: Artur Gawin
Nasi nauczyciele nagrodzeni
16.10.2012 (13:49:23)
86 nauczycieli z regionu częstochowskiego odebrało w czwartek Nagrody Śląskiego Kuratora Oświaty oraz odznaczenia resortu edukacji - medale Komisji Edukacji Narodowej. Wręczył je osobiście Śląski Kurator Oświaty, Stanisław Faber. Uroczystość odbyła się w Młodzieżowym Domu Kultury w Częstochowie.
Wyróżniona Nagrodą Śląskiego Kuratora Oświaty: Pani Małgorzata Klimczyk Wyróżnieni medalem Komisji Edukacji Narodowej: Pani Katarzyna Myrcik, Pani Alina Lipowska.
Gratulujemy!
Autor: Sekretariat ZSO-T
Węgierska dobranocka o...
16.10.2012 (08:28:24)
Kolejny jesienny wieczór zapadał powoli niczym spadający z wierzchołka drzewa liść. Gdy ostatnie promienie słońca przykryła mgła, mieszkańcy Kazikowego Lasu poszli spać. Poczłapali do swoich łóżeczek rudy Krzyś, wesoły Kacper. Domin, Kamik i Franek wyłączyli laptopy, a Adaś zasnął ze słuchawkami w uszach. Wraz z bladym świtem obudził ich głos. Ktoś mówił do nich szybo i w niezrozumiałym dla żadnego z nich języku. Kiedy otworzyli oczy postać zaśmiała się i zaśpiewała po polsku na nutę „Krakowiaka”:
„Comeniusik jeden Miał książeczek siedem Pojechał na Węgry Dostał jeszcze siedem
Siedem dni wojował Szalał i promował Kazika zachwalał Polskę i Lubliniec
Na koniec postać zaśmiała się i znikła. Tego samego dnia w szkole chłopcy dowiedzieli się, że wyjeżdżają na Węgry, żeby opowiedzieć o swoich stronach, o książkach, które przeczytali, pokazać prezentacje, które przygotowali, zatańczyć coś na ludową nutę i poznać rodziny zaprzyjaźnionych Węgrów. Spakowali walizki i wyruszyli. Tymczasem na drugim końcu Kazikowego Lasu, czterem dziewczynkom przydarzyło się coś bardzo niezwykłego… M. Ziaja, M. Klimczyk, B. Zdrojewska i mieszkańcy Kazikowego Lasu