Bardzo dobry

DANE POCHODZĄ Z GIOŚ

PM10: 18μg/m3
SO2: 20μg/m3
C6H6: 2μg/m3

2025.01.06 20:00:00













INDO - POLAND w Kaziku
19.10.2018 (06:45:58)
 
Współpraca polsko - indyjska kwitnie w ZSOT!

    Przez kilka dni Zespół Szkół Ogólnokształcąco – Technicznych rozbrzmiewał hinduską muzyką, a na korytarzach szkolnych widoczni byli uczniowie i nauczyciele z zaprzyjaźnionej szkoły w New Delhi. To efekt projektu „Indo-Poland” realizowanego już po raz drugi w lublinieckiej szkole.

  • Od dłuższego czasu przygotowywaliśmy się na wizytę zaprzyjaźnionej szkoły St. Mark's Sr. Sec. School z New Delhi w Indiach. Edycja 2018 projektu "Indo-Poland" obejmowała trzy szkoły II LO im. Króla Jana III Sobieskiego w Krakowie, LO im. Mikołaja Kopernika w Tarnobrzegu oraz nasz lubliniecki Zespół Szkół Ogólnokształcąco – Technicznych – wyjaśnia koordynatorka Monika Ziaja, która już po raz drugi zorganizowała spotkanie w Lublińcu.

Wiele wskazuje na to, że również tym razem przedsięwzięcie udało się, czego dowodem są wypowiedzi uczniów.  

  • Poznałem świetnych ludzi, którzy pochodzą naprawdę z innego świata. Wspaniała przygoda, szkoda tylko, że taka krótka - wspomina Michał Kowalczyk z klasy 4TIM. Jego opinię potwierdza Adam Kuś, który we wrześniu tego roku został uczniem technikum logistycznego: - Wymiana pozwoliła nam nawiązać wiele znajomości oraz zaznajomić z hinduską kulturą. Uważam, że godziny przez te kilka dni płynęły za szybko, aczkolwiek były bardzo dobrze wykorzystane.
Założeniem projektu jest przybliżenie kultury Polski i Indii, poznanie stylów życia i systemów edukacji.

  • Powitaliśmy gości z Indii w tradycyjnych polskich strojach, z chlebem i solą. Fajnie było przybliżyć osobom z z odległego kraju odrobinę kultury na Śląsku -  wspomina Emilia Rolnik.

Program tegorocznej edycji obejmował m.in. lekcje polskiego i hindi, obserwowanie lekcji, grę terenową po ulicach miasta, prezentacje o kraju, mieście, szkole, a na końcu quiz. Hitem okazały się tańce i lubliniecka przyroda – tak egzotyczna dla osób z Azji.

Pierwsze wspólne popołudnie młodzież i opiekunowie spędzili przy ognisku zorganizowanym dzięki uprzejmości Nadleśnictwa Lubliniec. Dla gości było to wyjątkowe przeżycie. Zobaczyli, jak Polacy spędzają czas na świeżym powietrzu, skosztowali biwakowych potraw. - To wydarzenie odbywało się w przyjemnej atmosferze. Miło było pokazać nasze i poznać ich tradycje oraz spędzić z zagranicznymi kolegami czas – mówi Szymon Jaguś, pierwszoklasista, który uczy się w technikum mechanicznym. Nikola Małczak z klasy 3LO dodaje: Pomimo że projekt trwał krótko, zdobyłam nowych przyjaciół, z którymi świetnie się bawiłam na ognisku oraz poznałam nowe ciekawe tańce.

Warto wspomnieć, że projekt „Indo – Poland” to projekt niezależny, niefinansowany z żadnych źródeł. Wzorem lat poprzednich uczniowie przyjęli do domów swoich rówieśników, a nauczyciele zatrzymali się na nocleg u nauczycieli. Iwona Mazur-Majchrzyk – anglistka z ZSOT dodaje: Wspaniale było gościć w moich skromnych progach Jyotsnę, jedną z opiekunek i organizatorek wyjazdu do Polski. Od razu poczułam do niej ogromną sympatię. Bardzo miło spędziłyśmy czas i żałowałyśmy, że pobyt u nas był tak krótki. O wyżywienie i napoje zadbała młodzież ZSOT. Na zagranicznych gości zawsze czekał w szkole poczęstunek przygotowany przez uczniów i ich rodziców.

  • Projekt Indo-Poland to świetne doświadczenie dla uczniów ZSOT. To możliwość poznania nowych ludzi , innej kultury oraz okazja do doskonalenia języka angielskiego. Powinno być więcej takich projektów w naszej w szkole, ponieważ to jak najbardziej pozytywne przeżycie!” podsumowuje wydarzenie Patrycja Gołek z klasy 3 technikum hotelarskiego.  - Wymiana z uczniami z Indii pozwoliła mi wzbogacić mój angielski słownik oraz zmotywowała mnie do dalszego szlifowania mojej wymowy. Możliwość obcowania z kulturą tak odmienna od mojej otwarła mnie na ludzi. Mam nadzieje, że w przyszłym roku to my odwiedzimy naszych znajomych z Indii – dodaje Julia Prandzioch. Jak widać, uczniowie już dziś planują kolejną rewizytę.

Wizyta gości z New Delhi zakończyła się nieco wcześniej niż pierwotnie zakładano, gdyż na specjalne zaproszenie goście wraz z koordynatorkami udali się na spotkanie z Parą Prezydencką w Warszawie. Gościom towarzyszyła koordynatorka projektu -Monika Ziaja, która tak wspomina wydarzenie: - Mieliśmy okazję zobaczyć najważniejsze sale Pałacu Prezydenckiego, w których odbywają się spotkania głów państw, miejsca mniej oficjalne, kaplice i ogród. Spotkanie z Pierwszą Damą odbyło się w bardzo przyjaznej atmosferze, był czas na oficjalne powitanie i bardziej swobodne rozmowy. Pod koniec wizyty mieliśmy zaszczyt spotkać Prezydenta RP, który był dla nas bardzo serdeczny o chętnie pozował z nami do zdjęć.




Link do informacji o naszym projekcie na oficjalnej stronie Pary Prezydenckiej TUTAJ

Zdjęcia z projektu możecie zobaczyć TUTAJ i TUTAJ TEŻ

PRZELEJ KREW DLA OJCZYZNY
19.10.2018 (05:59:30)
 Rozpoczynamy projekt 100 krwiodawców i 100 donacji krwi na 100-lecie PCK  dla Niepodległej.  
Już w październiku br. odbędą się prelekcje na temat - jak zostać krwiodawcą i dlaczego krwiodawca ratuje ludzkie życia? Zachęcam także, by wszyscy dorośli i zdrowi uczniowie ZSOT przynajmniej raz zechcieli uratować swoją krwią czyjeś życie. Szkoła została zgłoszona do ogólnopolskiego konkursu krwiodawców polegającego na oddawaniu krwi w czasie całego roku szkolnego przez nauczycieli i uczniów.  Krew można oddawać w drugie wtorki i ostatnie piątki w każdym miesiącu, w krwiobusie na lublinieckim rynku od 9 do 15.
Jeśli jesteś zdrowy (nie możesz mieć kataru, opryszczki), masz co najmniej 18 lat i ważysz powyżej 50 kg, zjedz posiłek, wypij dużo płynów, weź dowód osobisty i oddając krew uratuj ludzkie życie. W krwiobusie poinformuj obsługę, że reprezentujesz ZSOT.
Bycie krwiodawcą to dowód patriotyzmu. Przelej swoją krew dla Ojczyzny.

Małgorzata Klimczyk



Ogólnopolska Olimpiada Promocji Zdrowego Stylu Życia
19.10.2018 (05:56:21)
  Rozpoczynamy nabór zgłoszeń do XXVII edycji szkolnego etapu Ogólnopolskiej Olimpiady Promocji Zdrowego Stylu Życia Polskiego Czerwonego Krzyża 2018. Zgłoszenia uczniów przyjmuje od 22 do 26 października Pani Małgorzata Klimczyk. Zakres wiedzy do testowej, szkolnej części olimpiady obejmuje informacje z szeroko pojętego zdrowego stylu życia tj. zdrowe żywienie jako źródło witamin, mikro - i makroelementów, najnowsza piramida żywienia, choroby wywołane złym odżywianiem, brakiem poszczególnych witamin, choroby cywilizacyjne, szkodliwość używek, profilaktyka zdrowia, pierwsza pomoc. Zapraszam uczniów z rozszerzoną biologią do podjęcia próby sił w olimpiadzie oraz tych, których pasją jest życie fit.
Szkolny etap olimpiady odbędzie się 5 listopada 2018 na lekcji 6 o 12:40 w bibliotece szkolnej. Przewidziane są nagrody dla laureatów, a najlepszy ze zmagających będzie reprezentował ZSOT w potyczkach międzyszkolnych.

przykładowe testy

Małgorzata Klimczyk



Odznaczeni nauczyciele
18.10.2018 (19:28:12)
 

Dzień Edukacji Narodowej - święto całej społeczności szkolnej - to szczególna okazja do złożenia podziękowań, wręczenia odznaczeń i nagród tym wszystkim, którzy na co dzień pracują na rzecz polskiej edukacji.

Tegoroczne obchody Dnia Edukacji obfitowały w liczne wyróżnienia dla nauczycieli naszej szkoły. Oprócz Nagród Dyrektora, niektórzy nauczyciele Zespołu Szkół Ogólnokształcąco - Technicznych otrzymali także zaproszenia na uroczystość wręczenia medali Komisji Edukacji Narodowej. W gronie zasłużonych znaleźli się w tym roku:

Marta Pulcer - nauczycielka przedmiotów zawodowych informatycznych, Sławomir Kościelny - nauczyciel przedmiotów zawodowych hotelarskich oraz Michał Bogacki - nauczyciel przedmiotów zawodowych informatycznych.

Medal Komisji Edukacji Narodowej jest nadawany za szczególne zasługi dla oświaty i wychowania w zakresie działalności dydaktycznej, wychowawczej i opiekuńczej, twórczości dla dzieci i młodzieży oraz kształcenia i doskonalenia nauczycieli. Uroczystość wręczenia odznaczeń odbyła się 17 października w Wyższej Szkole Technicznej w Katowicach, a nagrody wręczył Śląski Wicekurator Oświaty, mgr Jacek Szczotka.

Gratulujemy odznaczonym i życzymy dalszych sukcesów 
 


Z ekologią za pan brat
18.10.2018 (18:03:13)
 
    Pod hasłem "Akcja Segregacja! 2 x więcej, 2 x czyściej" odbyła się kolejna edycja ogónopolskiej akcji ekologicznej "Sprzątania Świata". Oczywiście nie zabrakło uczniów Kazika chętnych do udziału w akcji. Klasy: 1 TL, 1 LO, 1 TI, 2 LO, 2 HT, 3 TI wraz z nauczycielami udały się w teren sprzątając okolicę naszej szkoły oraz park miejski.
    " Przechodząc ulicami miasta staraliśmy się zebrać jak największą ilość śmieci, jednoczesnie segregując je. Akcja pokazała nam jak prosta jest zbiórka i segregacja odpadów, że tak proste czynności pomogą nam w utrzymaniu czystości na naszej planecie. To tylko od nas zależy jak będzie wyglądała Ziemia" - komentowała Ola Gruszczńska z klasy 1 TI.

    "Ratujmy Kasztanowce" to kolejna akcja ekologiczna, w której z kolei brała udział klasa 3 HT. Akcja polega na grabieniu i utylizacji liści kasztanowca białego w celu ochrony tego drzewa  przez szkodnikiem: szrotówkiem kasztanowcowiaczkiem.

    "Światowy dzień bez samochodu" to akcja, z udziałem uczniów Kazika z klasy 1 LO, której celem było uświadomienie negatywnego wpływu motoryzacji na środowisko i życie człowieka.



Koordynatorzy w/w akcji: Anna Siwiasz
czyk, Beata Kapielska

Wizyta Łukasza Bednarka
18.10.2018 (05:49:28)
 12 października w murach ZSOT gościliśmy naszego absolwenta – doktora Łukasza Bednarka. Wysłuchaliśmy wspomnień z czasów licealnych ale przede wszystkim obejrzeliśmy ciekawą bazę kierunków jakie oferuje nam Akademia Górniczo- Hutnicza w Krakowie. Nasz gość jako absolwent tej uczelni a obecnie pracownik naukowy i wykładowca przedstawił nam życie studenckie z własnego doświadczenia. Ponadto opowiedział nam o zaletach studiowania w dużym mieście, takim jak Kraków i możliwościach z jakimi wiąże się ukończenie tak renomowanej uczelni. Mamy nadzieje, że dla klas maturalnych była to cenna lekcja w związku z nadchodzącymi życiowymi decyzjami.

Martyna Gołąbek

PAMIĘĆ BOHATEROM!
17.10.2018 (18:25:56)
 


 

16. października uczniowie klas 1 i 3 LO miały okazję wziąć udział w niestandardowej lekcji historii, zorganizowanej w ramach ogólnopolskiego programu „Sto na sto” z okazji 100. rocznicy odzyskania niepodległości.

Tematem głównym spotkania było przybliżenie życiorysów żołnierzy wyklętych - ludzi, którzy nie zgadzali się na rządy komunistów, nie złożyli broni po zakończeniu wojny,
dążyli do prawdziwie wolnej Polski i zapłacili za to życiem.
Nasz gość - pan Kajetan Rajski, autor kilku książek poświęconych żołnierzom wyklętym i redaktor pisma "Wyklęci" - w bardzo przystępny i merytoryczny sposób przypomniał nam najważniejsze fakty z okresu II wojny światowej oraz przybliżył realia życia w powojennej, komunistycznej Polsce.

Spotkanie było bardzo ciekawe i skłoniło nas do refleksji nad tym, jak często nie doceniamy tego, że żyjemy w wolnym kraju. Jest to dla nas naturalne, przyzwyczailiśmy się do tego.
Nie pamiętamy, że kiedyś dla kogoś wolność Polski była celem życia. Ludzie umierali, cierpieli, znosili tortury, walczyli - po to, abyśmy my dzisiaj nie musieli tego robić.

Warto o tym pamiętać. Zbliża się 11 listopada - jeden z najważniejszych dni w roku. Zatrzymajmy się na chwilę i uczcijmy pamięć bohaterów, którzy poświęcili wszystko, co mieli, w walce o naszą ojczyznę.

Aleksandra Chałupka 3LO

P.S. Książki podarowane szkole związane z tematyką żołnierzy wyklętych zostały przekazane do biblioteki.



Dyktando Niepodległościowe
17.10.2018 (18:17:55)
 

9 października ponad 30 uczniów naszej szkoły stanęło do rywalizacji w Dyktandzie Niepodległościowym.


Tekst był długi, a tematyka związana z udziałem kobiet w walce o wolność Polski wiązała się z koniecznością wykorzystania wiedzy o pisowni nazw własnych i wyrazów złożonych.  Nie było to łatwe, dlatego jury złożone z nauczycielek języka polskiego zdecydowało, że do dalszego etapu zakwalifikuje zaledwie troje uczestników.
Są to:
- Agata Morawiak z klasy 2LO,
- Klaudia Matusek z 2LO,
- Filip Kudła z 1TI.

Gratulujemy zwycięzcom etapu szkolnego. O tym, czy ich prace będą spełniały wymagania etapu II i czy wezmą udział w eliminacjach wojewódzkich 7 listopada, zadecydują organizatorzy konkursu. Pozostałym uczestnikom dziękujemy za udział.

 


"Przyłapani na czytaniu" - wspieramy Mariusza Mańkę!
16.10.2018 (18:48:08)
 Głosujemy na zdjęcie Mariusza Mańki z 4TII!

Mariusz bierze udział w konkursie Pałacu Młodzieży w Katowicach "Przyłapani na czytaniu". Zrobił świetne zdjęcie i jest po prostu NAJLEPSZY!

Żeby wygrał, należy wykonać dwie czynności:
1. Polubić zdjęcie Mariusza
2. Polubić fanpagePałacu Młodzieży na FB

Pominięcie jednej czynności sprawia, że głos jest NIEWAŻNY!
Uwaga - głosowanie kończy się już w piątek 19.10!


Uwaga pierwszoklasiści zainteresowani studiami za granicą
16.10.2018 (18:31:27)
 
Cambridge University Polish Society (CU PolSoc), czyli stowarzyszenie polskich studentów na uniwersytecie w Cambridge w Wielkiej Brytanii z Leysin American School w Szwajcarii (LAS) zapraszają uczniów klas 1 do konkursu stypendialnego „Cambridge cLASs”.

Każdego roku dwójka laureatów otrzymuje stypendia ufundowane przez Leysin American School (LAS) w Szwajcarii, które pokrywają koszty dwuletniego cyklu nauki (2019-21), zakwaterowania i wyżywienia w LAS. Stypendyści kończą szkołę średnią, zdając maturę miedzynarodową IB (International Baccalaureate), która ma na celu przygotowanie uczniów do podjęcia nauki na najlepszych uczelniach na świecie. Laureat trzeciej nagrody zostaje zaproszony do udziału w LAS edge, trzytygodniowym programie szkoły letniej w Szwajcarii. Laureaci objęci są programem mentoringowym (pomoc przy aplikacji na prestiżowe studia na najlepszych uczelniach świata przeprowadzony przez członków CU PolSoc) oraz uczestniczą w dwudniowej wycieczce do Cambridge, w trakcie której laureaci zostaną zaproszeni do udziału w formalnej kolacji zorganizowanej przez CU PolSoc (kwiecień/maj 2019).
Laureat trzeciego miejsca weźmie udział w trzytygodniowym programie edge podczas letniej szkoły w LAS (lipiec 2019).
Szczegółowe informacje o konkursie i szkole LAS oraz formularz aplikacyjny znajdziecie na stronie
www.cambridgeclass.pl oraz na FB. Zgłoszenia do 15 listopada 2018 r.

Z pytaniami można zgłaszać się do K. Myrcik - sala 39.



Czytaj więcej...

<< Poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 Następna >>



[ lista | archiwum | szukaj ]