Bardzo dobry

DANE POCHODZĄ Z GIOŚ

PM10: 14μg/m3
SO2: 7μg/m3
C6H6: 2μg/m3

2024.05.18 04:00:00













WESOŁYCH ŚWIĄT !
 

„Jeżeli tak uroczyście obchodzimy narodzenie Jezusa, czynimy to dlatego, aby dać świadectwo, że każdy człowiek jest kimś jedynym i niepowtarzalnym...”

Bł. Jan Paweł II


   Niech magiczna moc wigilijnego wieczoru przyniesie spokój i radość, niech każda chwila świąt Bożego Narodzenia żyje własnym pięknem, a Nowy Rok obdaruje pomyślnością i szczęściem.

W najpiękniejsze święta Bożego Narodzenia niech się spełnią wszystkie Wasze marzenia!

Całej społeczności ZSO-T

życzy

Dyrektor
mgr Joanna Walczak




OTRZYMALIŚMY TYTUŁ SREBRNEJ SZKOŁY 2013!
 


Czytaj więcej...
Zdawalność egzaminu potwierdzającego kwalifikacje zawodowe 2013
  Nasi absolwenci technikum osiągnęli wspaniałe wyniki egzaminu zawodowego. Jesteśmy bardzo dumni! Otrzymane dyplomy stanowią bardzo ważne dokumenty potwierdzające kwalifikacje zawodowe. Gratulacje!

Czytaj więcej...
WYNIKI MATUR 2013 W ZSOT
  Znowu mamy okazję do świętowania. Okręgowa Komisja Egzaminacyjna ogłosiła informację o wynikach tegorocznej matury. Nasze są wręcz rewelacyjne! Spójrzcie sami:

Czytaj więcej...
Podsumowanie stażu w Norwegii
21.03.2013 (22:30:26)

19 lutego w naszej szkole odbyło się spotkanie podsumowujące staż realizowany przez uczniów Technikum Hotelarskiego w Norwegii. Kilkudziesięciu rodziców i uczniów klas hotelarskich obejrzało prezentację z wyjazdu na praktykę zawodowa do Brekstad – miasta położonego kilkadziesiąt kilometrów na północ od Trondheim.




Dla większości uczniów już sama podróż, mimo że długa i wyczerpująca,  stanowiła nie lada atrakcję, gdyż obejmowała przeloty z przesiadką i podróż promem. Młodzieży jednak nie opuszczała fantastyczna atmosfera i dobre humory – relacjonowała opiekunka, Beata Kąpielska. - Norwegia przywitała nas fantastyczną, słoneczną pogodą, Górami Skandynawskimi i fiordami.

Pobyt na stażach w Norwegii to przede wszystkim praca, zdobywanie nowych umiejętności i doświadczeń. Praca rozdzielona była pomiędzy cztery sektory: recepcja, kuchnia, restauracja, służba pięter. Każdy dzień pracy rozpoczynał się rozmową z opiekunem praktyki, który przydzielał zadania na dany dzień pracy.

Jeden dzień w tygodniu cała grupa miała wolny. Uczniowie postanowili nie odpoczywać w wolnym czasie, lecz poznawać Norwegię, jej historię, kulturę, tradycje.

- Zwiedziliśmy wiele ciekawych miejsc, jak np. Fort z czasów II wojny światowej, Zamek w Austrat, zabytkową farmę rybną w Uthaug, muzeum Hannah Ryggen, wybraliśmy się na cały dzień do Trondheim. Dbaliśmy także o kondycję  fizyczną rywalizując na kręgielni, czy na strzelnicy. Poznaliśmy również codzienne życie i pracę mieszkańców Norwegii - spotkaliśmy się z pracownikami nawiększego w kraju zakładu przetwórstwa rybnego -Geontvedt Pelagic wyliczał podczas konferencji Krzysztof Sacha, uczestnik projektu.

W połowie praktyki w Orland Kysthotell młodzież przygotowała The Polish Day. Uroczystość rozpoczęła się od prezentacji naszego kraju: jego historii, kultury. Uczniowie przedstawili sylwetki wybitnych Polaków, ciekawe miejsca, polską przyrodę. Następnie zaprezentowali nasz region -  ziemię lubliniecką oraz miasto i oczywiście swoją szkołę. Pomiędzy poszczególnymi  częściami prezentacji grupa przebrana w stroje ludowe wypożyczone z kochanowickiego GOK zaprezentowała tańce ludowe.
W drugiej części The Polish Day norwescy goście zostali zaproszeni do degustacji polskich tradycyjnych potraw. Na stołach pojawiła się: zasmażaną kapustę kiszoną z grzybami, barszcz czerwony z krokietem, żurek z jajkiem, kluski śląskie z sosem pieczeniowym. - Częstowaliśmy Norwegów przywiezionymi z Polski kabanosami, kiełbasą suchą krakowską, oscypkiem i roladą ustrzycką. Na deser upiekliśmy szarlotkę oraz ciasto galaretką i owocami, podaliśmy także przywiezione z Polski słodycze. Na koniec zaplanowaliśmy wspólne śpiewy połączone z nauką polskiej piosenki- wspominali uczniowie. - Norwegowie byli zafascynowani Polską, naszym regionem, potrawami, a my urzekliśmy ich naszą otwartością.

 

"Profesjonalizm w hotelarstwie to niełatwa sztuka. Uczmy się go od tych, którzy opanowali ją perfekcyjnie"  to tytuł a jednocześnie hasło, które towarzyszyło młodzieży podczas 4 - tygodniowego pobytu w Norwegii w Brekstad. Staż w Orland Kysthotell okazał się świetną okazją dla uczniów, aby poznać funkcjonowanie hotelu za granicą. Było to możliwe dzięki bardzo dobrej organizacji i możliwości  pracy na różnych stanowiskach. Hotelarze z ZSOT poznali podstawy norweskiego. Po pracy odbywali rozmowy z opiekunami, słuchali ich uwag i zaleceń. Bardzo cenne okazało się także szlifowanie umiejętności językowych na polu zawodowym.

Uczniowie pochwalili się posiadanymi certyfikatami. Otrzymali również dokumenty Europass – Mobilność – uznawane za granicą polsko - angielskie potwierdzenia realizacji stażu. Dokumenty te dołączą w przyszłości do swojego CV i będą mogli ubiegać się o zatrudnienie w kraju i za granicą.

 

Wkrótce, bo za dwa miesiące, do Norwegii wyjeżdża kolejna grupa uczniów z ZSOT. 10 –osobowa delegacja spędzi za granicą 4 tygodnie na przełomie maja i czerwca. Już trwają przygotowania językowe, a wkrótce rozpoczną się  dodatkowe lekcje norweskiego. We wrześniu natomiast odbędzie się staż uczniów kształcących się w obecnych klasach pierwszych. Wyjada oni na Cypr. Rekrutacja uczestników została już zakończona.

 

Projekt Leonardo da Vinci IVT-POKL"Profesjonalizm w hotelarstwie to niełatwa sztuka. Uczymy się go od tych,
którzy opanowali ją perfekcyjnie."
Numer projektu: EFS-2012-1-PL1-LEO01-27925
 

Publikacja powstała w wyniku projektu zrealizowanego przy wsparciu finansowym
Komisji Europejskiej w ramach programu "Uczenie się przez całe życie".Publikacja odzwierciedla jedynie stanowisko autora. Komisja Europejska ani Narodowa Agencja nie ponoszą odpowiedzialności za umieszczoną w niej zawartość merytoryczną ani za sposób wykorzystania zawartych w niej informacji.



<< POWRÓT


[ lista | archiwum | szukaj ]